Czy brak jednego implantu może spowodować nadmierne obciążenie pozostałych zębów?

Witam. W lewej stronie szczęki nie mam 4,5,6 i 7. Zdecydowałem się na wprowadzenie implantów. Zabieg będzie poprzedzony podniesieniem dna zatoki szczękowej. W celu zmniejszenie kosztów zaproponowałem aby wstawić implant w miejsce 4 i 6 a w miejscu 5 zrobić łącznik. Chciałem zrezygnować z implantu w miejscu 7 lecz lekarz stwierdził iż brak 7 spowoduje większe obciążenie. Czy jest to słuszne stwierdzenie ? Czy ten ząb jest konieczny ? Do teraz nie odczuwałem niedogodności poza estetyką.

Witam, zakładanie 3 implantów w odcinku bocznym szczęki , szczególnie jeżeli trzeba podnieść dno zatoki szczękowej jest wskazane z kilku powodów. Zwiększamy stabilność całej pracy dzięki możliwości nieliniowego założenia implantów (trzy implanty będą tak założone ,że będą naśladowały "trójnóg" (nie będą idealnie w jednej linii) . Dodatkowo implanty założone w projekcji zatoki szczękowej będą sie wzajemnie "asekurowały".
Ponadto założenie implantu w projekcji zęba nr 7 jest konieczne ,jeżeli w łuku dolnym po tej samej stronie ma Pan zęba nr 7. Każdy ząb powinien mieć kontakt z zębem przeciwstawnym . W przeciwnym razie zacznie się przemieszczać (wysuwać z kości -lub wraz z kością).
Pozdrawiam,
lek.stom. Łukasz Wojszwiłło