Czy brak miesiączkowania może być spowodowany też stresem?

Witam... Mam problem ponieważ współżyłam z moim chłopakiem(oczywiście z prezerwatywą) I spóźnia mi się okres, wytrysk nastąpił na zewnątrz, nie wiem czy brak miesiączkowania może być spowodowany stresem czy może zaszłam w ciążę Z góry bardzo dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć niestety żadna metoda antykoncepcyjna nie daje stuprocentowej gwarancji zabezpieczenia przed zapłodnieniem, to połączenie prezerwatywy ze stosunkiem przerywanym niweluje to ryzyko właściwie do zera.

Co do stresu, to faktycznie może wpływać na cykl miesiączkowy. Wyjątkowo silne emocje mogą spowodować zaburzenia na osi podwzgórze-przysadka-jajnik i doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania. Dotyczy to zwłaszcza stresu długotrwałego. W reakcji na stres do krwi uwalniane są takie hormony, jak: adrenalina, noradrenalina czy kortyzol, który to hamuje działanie i wydzielanie progesteronu, a w efekcie zaburza cykl miesiączkowy.

O innych przyczynach braku menstruacji i zaburzeń cyklu miesiączkowego przeczyta Pani w artykule dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.