O czym mogą świadczyć nieregularne cykle miesiączkowe u 19-latki?

Dzień dobry. Mam 19 lat i moje cykle miesiączkowe są bardzo nieregularne. W tym miesiącu kilka razy, naprawdę nie dużo, zdecydowałam się na chwilowe zbliżenie z moim chłopakiem, które było przerywane zawsze. Zdarzało się to około 4 razy i tylko w dni niepłodne. Teraz spóźnia mi się okres 4 dzień i od dnia w którym powinna przyjść miesiączka, pobolewa mnie brzuch typowo przed jak przed okresem. O czym to może świadczyć, jakie jest ryzyko że jestem w ciąży? Pros*ę o pilna odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wystąpienie dolegliwości typowych dla menstruacji wskazuje, że na osi przysadka-podwzgórze nie ma zaburzeń, prawdopodobnie też można wykluczyć u Pani ciążę.

Natomiast proszę pamiętać, że nie sposób omawiać ryzyka zapłodnienia, gdy cykle są nieregularne, co powoduje problem z ustaleniem bez żadnych wątpliwości dni płodnych. Warto jednak wiedzieć, że stosunek przerywany nie jest formą antykoncepcji i praktykowanie go wiąże się z dużym ryzykiem nieplanowanej ciąży.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Co do nieregularnego miesiączkowania, to może mieć zarówno podłoże fizjologiczne, jak i patologiczne – często zdarza się u młodych kobiet czy dziewcząt, które niedawno miały menarche (pierwszą miesiączkę), bywa też następstwem zmian hormonalnych w organizmie, stresu i wielu innych. Jeśli dotychczas nie konsultowała Pani tego problemu z ginekologiem, warto zgłosić się do specjalisty jak najszybciej.

O przyczynach zaburzeń menstruacji może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.