Czy całkowity brak empatii u człowieka czyni go socjopatą?

Czy całkowity brak empatii u człowieka czyni go socjopatą? Nie potrafię współczuć nawet najbliższej rodzinie. Jednak nie dostrzegam u siebie braku emocji. Odczuwam lęk, gniew, radość, etc. Zastanawiam się nad wizytą u specjalisty, ale chciałbym najpierw dowiedzieć się czy to może być coś innego.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Miłość od pierwszego wejrzenia częściej przytrafia się mężczyznom

Zapewne może. Przez internet niestety nikt Panu diagnozy nie postawi. A do czego ona w ogóle miałaby się Panu przydać? Czy chciałby Pan poczuć do kogoś coś, czego Pan być może do tej pory nie czuł? Czy Pana to martwi, czy ciekawi?
Pozdrawiam,
M. S-W.

0

Tak, może się tak zdarzyć. Brak empatii jest jedną z charakterystyk dla zaburzeń socjopatycznych - ale nie jedyną i nie podstawową. Zatem nie można tylko i wyłącznie na tej podstawie orzekać o jakimś rodzaju socjopatii, bądź jej braku. Jeżeli czuje Pan dyskomfort związany z Pana brakiem empatii - proszę zgłosić się na konsultację psychologiczną. Podczas takiego spotkania specjalista zdiagnozuje problem i podejmie - jeśli będzie taka potrzeba - odpowiednie kroki terapeutyczne. Pozdrawiam.

0

Witam,
brak empatii występuje w zaburzeniach socjopatycznych, natomiast nie jest to jedyne kryterium, by postawić diagnozę.
Jeśli w związku z tym, czuje Pan dyskomfort proszę zgłosić się na wizytę do psychologa. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, nie tylko uzyska Pan rzetelną odpowiedź ale przede wszystkim psycholog pomoże w ustaleniu przyczyny Pana problemu i określi dalsze postępowanie.

trzymam kciuki
Aneta Kaluba
http://www.zmianamyslenia.pl

Psycholog kliniczny, terapeuta RTZ.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty