Czy całkowity brak empatii u człowieka czyni go socjopatą?

Czy całkowity brak empatii u człowieka czyni go socjopatą? Nie potrafię współczuć nawet najbliższej rodzinie. Jednak nie dostrzegam u siebie braku emocji. Odczuwam lęk, gniew, radość, etc. Zastanawiam się nad wizytą u specjalisty, ale chciałbym najpierw dowiedzieć się czy to może być coś innego.

Pozdrawiam,
M. S-W.

Tak, może się tak zdarzyć. Brak empatii jest jedną z charakterystyk dla zaburzeń socjopatycznych - ale nie jedyną i nie podstawową. Zatem nie można tylko i wyłącznie na tej podstawie orzekać o jakimś rodzaju socjopatii, bądź jej braku. Jeżeli czuje Pan dyskomfort związany z Pana brakiem empatii - proszę zgłosić się na konsultację psychologiczną. Podczas takiego spotkania specjalista zdiagnozuje problem i podejmie - jeśli będzie taka potrzeba - odpowiednie kroki terapeutyczne. Pozdrawiam.

Witam,
brak empatii występuje w zaburzeniach socjopatycznych, natomiast nie jest to jedyne kryterium, by postawić diagnozę.
Jeśli w związku z tym, czuje Pan dyskomfort proszę zgłosić się na wizytę do psychologa. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, nie tylko uzyska Pan rzetelną odpowiedź ale przede wszystkim psycholog pomoże w ustaleniu przyczyny Pana problemu i określi dalsze postępowanie.

trzymam kciuki
Aneta Kaluba
http://www.zmianamyslenia.pl