Czy chłopak wyżywa się na mnie z powodu stresu?

Witam. Mój chłopak od pewnego czasu nie zachowuje się normalnie w stosunku do mnie. Jesteśmy w związku od 3 lat mieliśmy kryzysy ale byliśmy dobrą parą bardzo się kochamy. Mój chlopak ostatnio ma jednak złe relacje z rodzicami, którzy są po rozwodzie, nie poświęcają mu dużo czasu, mama zajęta jest swoim partnerem i ich dzieckiem, podobnie zresztą jak tata. Mój chłopak jednak nie poddaje się, chodzi na siłownię, która jest dla niego niezwykle istotna w życiu, dobrze się uczy, ma plany itd. Jednak potrafimy tworzyć naprawdę dobry związek, wszystko jest okej i nagle bez przyczyny zaczyna zarzucać mi, ze nie ćwiczę nie dbam o siebie.. nie prowadzę aktywnego trybu życia studiuję prawo więc nie mam czasu na sport, dużo się uczę i jestem szczupłą osobą. Jednak on nagle zaczyna mi zarzucać, szantażować, że chce przerwę że jestem leniwa ze nie powinnismy być razem itd.. Potem przeprasza, twierdzi ze mnie kocha i żałuje, że tak postąpił. Czy te jego niekontrolowane wybuchy gniewu mogą być spowodowane relacjami w z rodzicami? Czy to jest próba „wyżycia” się na mnie z powodu stresu ? Czy to są objawy stanów nerwicowowych czy jakichś chorób o podłożu psychicznym ?

Mgr Katarzyna Malcher

Witam. Jeśli wybuchy gniewu, jakie Pani opisuje, zdarzają się od czasu trudności rodzinnych Pani chłopaka, to najprawdopodobniej reakcja na kryzys. Jeśli jednak podobne sytuacje miały miejsce zawsze wtedy, gdy pojawiały się jakieś kłopoty lub stres, należałoby zastanowić się nad sposobem rozładowywania napięcia i jego korektą. Sytuacja, którą Pani opisuje nie wydaje mi się być objawem zaburzeń nerwicowych, a na pewno nie choroby psychicznej. Niezależnie jednak od wszystkiego, radzenie sobie z trudnościami nie powinno odbywać się kosztem innych.

Witam,

zalecana jest szczera rozmowa z chłopakiem, proszę dopytać, dlaczego w taki sposób się zachowuje? Czy złość, którą czuje, ma związek z konkretnymi sprawami dotyczącymi waszej relacji? Może rzeczywiście chłopak nie radzi sobie z własnymi problemami i negatywne emocje rozładowuje na Pani, może potrzebuje wsparcia psychologicznego.

Pozdrawiam serdecznie