Czy choroby psychiczne skracają życie?

Pytanie do psychiatry . Czy to prawda ze choroby psychiczne pn nerwica skracaja zycie ??,i przez nie wystepuja zmiany w mozgu??proszę o odpowiedź

Szanowna Pani,

nie jestem psychiatrą, jednak postanowiłam odpowiedzieć na pytanie.
Objawy nerwicy powodowane są pobudzeniem układu współczulnego, czyli powodują zaburzenie rytmu serca, np. tachykardię (szybkie tętno) oraz podwyższone ciśnienie krwi, ucisk w klatce piersiowej (taki dyskomfort jak przy zawale mięśnia sercowego). To są 3 podstawowe objawy z pośród licznych - w związku z tym, jeśli tachykardia, której przyczyną jest czynnik psychogenny czyli " nerwica" leczone są beta -blokerami, np. propranolol niweluje tylko objaw, serce wolniej pracuje, jednak przyczyna problemu pozostaje w głowie są to myśli, które w dalszym ciągu nakręcają problem. Podobnie jest z nadciśnieniem, które w nerwicy powstaje w wyniku wyrzutu w nadnerczach dużej ilości katecholamin do krwi, jeśli stosujemy leki obniżające ciśnienie krwi, niwelujemy tylko objaw. farmakoterapia powoduje objawy uboczne- powikłania - uszkodzenie innych narządów; nerki, wątroba i tak powstaje mechanizm różnych dodatkowych dolegliwości.
W zaburzeniach lękowych bardzo skuteczną metodą leczenia jest psychoterapia poznawczo - behawioralna.

Pozdrawiam serdecznie

Witam!
Choroby psychiczne mogą skracać życie, np. przez próby samobójcze lub nawet samouszkodzenia. Jeżeli natomiast idzie o nerwicę to należy ona do tzw. psychiatrii małej, a niektórzy wręcz uważają, że nie jest chorobą, w ścisłym znaczeniu, jest nieprawidłową reakcją naszego organizmu na sytuacje niekorzystne. Nerwica życia nie skraca.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.