Czy coś jest ze mną nie w porządku?

- Często odczuwam dziwne lęki o coś, na przykład widzę kubek z kawą na stole i boję się, że go przewrócę, na chwilę przestaję o tym myśleć i zaraz znów. wiem, że to myślenie jest głupie, ale jednak. Skupiam się wtedy na tym, żeby tego nie zrobić. - Idąc miastem czasami widząc jakąś osobę, najczęściej obcą, po prostu muszę ją wyminąć, przejść na drugą stronę ulicy czy pójść okrężną drogą, nie mogę koło niej przejść. - Zauważyłam, że zazwyczaj wolę być sama, choć jeszcze niedawno zdawało mi się, że ludzie mnie unikają, zrozumiałam, że tak naprawdę to ja unikam ich. - Mam wrażenie, że ludzie coś knują przeciwko mnie, chcą mnie ośmieszyć. - Kiedy słyszę śmiech, mam często odczuwam dyskomfort w klatce piersiowej, ucisk, ból, przyśpieszone bicie serca, czemu zazwyczaj towarzyszy niepokój. - Ostatnio coraz częściej miewam zawroty głowy. - Odczuwam nieprzyjemne nagłe uczucie gorąca, tak jakby fale zalewające moje ciało. - Mam słabą pamięć, zaczyna mi to działać na nerwy. - Czuję, jakbym była inna od reszty moich rówieśników (mam 15 lat) przez co unikam kontaktu z nimi - Kiedy słyszę śmiech mam wrażenie, że ktoś śmieje się ze mnie. - Bez żadnego powodu odczuwam dziwny lęk. - Kiedy wychodzę późnym wieczorem z psem przed klatkę mam ochotę jak najszybciej wrócić do domu, boję się niewiadomo czego, każdy powiew wiatru, każdy pozornie normalny odgłos wydaje mi się straszny, kończy się to tak, że ze łzami w oczach i walącym sercem wbiegam po schodach jak najszybciej potrafię i wchodzę do domu, zamykam za sobą drzwi i uciekam do pokoju. - Bardzo boję się ciemności, w nocy wychodząc z pokoju zapalam wszystkie światła po kolei, mam wrażenie, że ktoś jest w domu. - Łatwo się denerwuje, jeszcze łatwiej doprowadzić mnie do płaczu. Równie łatwo jest mi wrócić do "normalnego stanu" - Ostatnio odczuwam bardzo dziwną potrzebę ośmieszenia się przed moim przyjacielem, pokłócenia się z nim. W sumie nie tylko jego to dotyczy, ale tylko w kontaktach z nim pozwalam sobie na to... - Często miewam stany melancholii. To wszystko w ostatnim czasie mi się nasiliło. Do tego wczoraj miałam pierwszy w życiu, silny, ponad godzinny atak paniki. To wszystko jest nienormalne, czy ja sobie wmawiam?

Witam!

Opisane dolegliwości mogą być objawem zaburzeń lękowych. Jednak, żeby zdiagnozować problem niezbędna jest wizyta u specjalisty. Warto, żebyś odwiedziła lekarza psychiatrę oraz psychologa. Lekarz będzie mógł zdiagnozować Twoją dolegliwość i zastosować odpowiednie leczenie. Natomiast z psychologiem będziesz mogła pracować nad swoją sferą psychiczną i problemami, które wywoływane są przez opisane dolegliwości. Porozmawiaj na ten temat z rodzicami, ponieważ jesteś niepełnoletnia i do kontaktu ze specjalistą niezbędna będzie ich zgoda. Z czasem objawy mogą się nasilać i dezorganizować Twoje życie. Dlatego zachęcam do jak najszybszego skorzystania z pomocy specjalistów.

Pozdrawiam

Witam,

emocje są spowodowane myśleniem (treścią myśli), to, co czujemy jest adekwatne, z tym, co myślimy. Lęk paniczny powstaje, w wyniku irracjonalnej oceny, zagrożenia (błędne koło), wymaga specjalistycznego leczenia, psychoterapii, w związku z tym zalecałabym wsparcie psychologiczne.

Pozdrawiam serdecznie