Mam myśli samobójcze - czy powinnam udać się do specjalisty?

Od bardzo długiego czasu mam myśli samobójcze, niską samoocenę, unikam jakichkolwiek kontaktów z ludźmi. Ostatnio bardzo nasiliła się częstotliwość występowania dziwnych stanów (lęków?), kiedy np. nie ruszam się z pokoju, obawiając się (mając pewność), że poza nim czeka ktoś (lub coś), kto chce mnie zabić. Te towarzyszą mi od długiego czasu, ale zdarzały się najwyżej parę razy w miesiącu, zaś teraz - parę razy w tygodniu. Czasami wydaje mi się, że widzę przemykający obok cień (kogoś, kto mógłby mnie śledzić). Często widzę kogoś, kto stoi za mną, gdy patrzę w lustro, ale to wrażenie trwa ułamki sekund - gdy próbuje się przyjrzeć, wrażenie ustępuje. Męczą mnie również przeplatające się okresy nasilonej senność (spanie przez 3/4 doby) z okresami problemów z zaśnięciem (kiedy śpię np. 6 godzin na 3 doby). Częściej niż zwykle się wybudzam. Niezależnie od tego, ile śpię, cały czas czuję się zmęczona. Nie mam jakiejkolwiek woli do działania. Łatwo się poddaję, nawet jeśli chodzi o rzeczy, które kiedyś były dla mnie priorytetowe (dzisiaj wydają mi się bezsensowne). Niejednokrotnie słyszałam też pisk, nie mający raczej związku z otoczeniem. Powinnam udać się do specjalisty? Boję się, że wszystko sobie wmawiam (jestem leniwa, sama sobie winna - nie potrafię się wziąć za siebie, mam chorobę oczu, z którą powinnam udać się co najwyżej do okulisty, tak samo z uszami itd.), czy po prostu taka jestem, i tylko tyle usłyszę od psychologa (i przy okazji zostanę wyśmiana). Gdzie mogę się dowiedzieć, jak wygląda diagnozowanie oraz leczenie u kogoś takiego?

Witam!

Nie sądzę, żeby Twoje problemy były jedynie lenistwem. Niepokojące są nasilające się lęki, myśli samobójcze i zaburzenia snu. Warto udać się do specjalisty, byś mogła wpłynąć na poprawę swojego stanu psychicznego. Żaden specjalista Cię nie wyśmieje, nawet jeśli Twoje problemy wydają się na zewnątrz błahe. Każdy Twój problem jest ważny i jeśli masz obawy, że jest to coś poważnego, to wizyta u specjalisty pozwoli Ci dowiedzieć się, jak z takim problemem walczyć.
Na początek możesz skorzystać z pomocy psychologa (np. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej). Jeśli problem będzie wymagał konsultacji psychiatrycznej, psycholog powinien Cię pokierować do odpowiedniego lekarza psychiatry. Jesteś niepełnoletnia, dlatego Twoi rodzice muszą wyrazić zgodę na spotkania ze specjalistą. Dlatego warto z nimi na ten temat porozmawiać.

Pozdrawiam