Boję się wychodzić z domu - czy wizyta u specjalisty mi pomoże?

Mam 23 lata, kończę studia. Od pół roku roku siedzę w domu, nic nie robiąc. Mieszkam z rodzicami. Mam narzeczonego, który mi pomaga jak może. Moje dni są szare, nudne, monotonne. Boję się wychodzić z domu, specjalnie unikam spotkań z ludźmi, wyjść na zakupy. Boję się nawet odbierać telefonów. Nie wiem czemu tak się dzieje. Nie rozwijam się, mam świadomość cofania się. Chciałabym znaleźć pracę, ale także się boję. Gdy gdzieś mam wyjść bardzo się stresuje, już nawet dzień przed. Wszystko muszę dokładnie zaplanować, mam problemy z zaśnięciem, bo ciągle o czymś myślę. Zawsze miałam takie problemy, ale je zwalczałam, ponieważ sytuacja zmuszała mnie aby chodzić do szkoły, potem na zajęcia. Było ciężko, ale dawałam radę. Teraz, po pół roku siedzenia w domu, jest gorzej. Nie umiem tego zmienić. Gdy gdzieś jestem chcę jak najszybciej wrócić do domu. Nie wiem co będzie dalej, jak sobie z tym radzić. Nie wiem czy wizyta u specjalisty by mi pomogła. Na dodatek takiej wizyty też się boję :((

Witam!

Pani problemy związane są z silnym odczuwaniem lęku. Może to prowadzić do wycofania się z życia społecznego i izolowania od zewnętrznego świata. W takim wypadku kontakt ze specjalistą jest jak najbardziej wskazany. Jednak to, czy pomoc specjalisty przyniesie efekty w dużej mierze zależy od Pani. Bardzo ważna jest motywacja oraz chęć poprawy sytuacji. Boi się Pani takiego spotkania i jest to normalne odczucie. Warto jednak spróbować skorzystać z pomocy psychologa.
Proszę pamiętać, że nikt w trakcie spotkań nie będzie Pani do niczego zmuszał. Proces terapeutyczny jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb jednostki. Przed wizytą u specjalisty może Pani skorzystać z telefonu zaufania, by móc porozmawiać o swoich problemach bez kontaktu bezpośredniego. Może to być wstęp do podjęcia się terapii. Może Pani także na spotkanie ze specjalistą iść z osobą, której Pani ufa i która w razie potrzeby pomoże Pani. Wsparcie innych osób jest potrzebne i wpływa na szybkość powrotu do równowagi wewnętrznej.

Pozdrawiam

Witam,

zaburzenia psychiczne wymagają ukierunkowanego kompleksowego leczenia, sam problem się nie rozwiąże i sam człowiek nie jest wstanie leczyć zaburzeń lękowych, w tym celu stosuje się farmakoterapię (lekarz psychiatra) i/lub psychoterapię jako metodę leczenia.

Pozdrawiam serdecznie

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
nieprzyjemne objawy, które Pani wymieniła mogą należeć do grupy zaburzeń lękowych. Lęk przed wychodzeniem z domu czy podróżą jest typowy dla agorafobii. Zaburzenie to charakteryzuje się silnym napięciem, a niekiedy lękiem, który pojawia się w sytuacji konieczności opuszczenia domu, mieszkania czy innego miejsca, w którym osoba czuje się bezpiecznie. Zachęcam do rozmowy z psychologiem/psychiatrą Taka osoba może Panią uspokoić, wesprzeć, ukierunkować proces terapeutyczny.
Powodzenia:)