Czy czekać na przypływ instynktu macierzyńskiego?

Mam 28 lat, czuje nacisk otoczenia do podjęcia decyzji o posiadaniu dziecka. A ja bardzo często myślę o tym, jakby to było gdyby mały człowiek pojawił się w moim życiu, jak bardzo bym je kochała za to że jest i że mogę je ukształtować, wychować i że będę dla niego najważniejsza osoba na świecie. Będę mu potrzebna. Jednak przeraża mnie myśl o zmianach jakie decyzja ta za sobą niesie. Począwszy od zajścia w ciążę gdzie moje ciało się zmieni a burza hormonów może źle wpłynąć na moją rozhuśtana psychikę (walczę z nerwica). Boję się "czuć się" chora a potem gdy pojawi się już nową istota jak to wpłynie na moje relacje rodzinne, już nie będę najważniejsza dla moich rodziców czy partnera. Boję się że zostanę zepchnięta na margines i traktowana tylko jako dodatek do dziecka. Boję się że będę żałować swojej decyzji pomimo tego że często wyobrażam sobie siebie z maluchem u boku jak pokazuje mu świat i uczę go wszystkiego. Boję się podjąć decyzję, czy to normalne, czy potrzebuje psychoterapia czy czekać na przypływ instynktu macierzyńskiego kiedy będę chciała być mamą mimo wszystko? Czy kiedyś nadejdzie?

Podobne obawy do opisanych przez Panią przeżywa wiele kobiet. Pojawienie się nowego członka rodziny, jest ogromną zmianą i wyzwaniem. Jest też szeregiem wielu radosnych i pozytywnych uczuć. Warto jednak poczuć się na to faktycznie gotowym. I nie chodzi tu o zupełny brak wątpliwości, ale bardziej o poczucie bezpieczeństwa, sprawstwa i wiary w poradzenie sobie z przeciwnościami pomimo lęku. Jeśli nie czuje się wystarczająco zdrowo i pewnie, warto- zamiast podejmować pochopnie decyzję- zarówno dużo rozmawiać o tym z partnerem jak i z życzliwymi bliskimi, a także podjąć psychoterapię (szczególnie jeśli zmaga się Pani także z nerwicą). Specjalista pomoże Pani przyjrzeć się nie tylko emocjonalnym i osobowościowym przyczynom nerwicy, a dodatkowo głębszym przyczynom wątpliwości dotyczących macierzyństwa, lęku przed utratą uwagi rodziców i partnera, a także pomoże przygotować się na zmiany z nim związane. Zachęcam zatem do podjęcia konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą i omówienia z nim wszystkich tych zagadnień.