Czy czekanie tyle na wizytę u ortopedy może mieć złe skutki?

Witam.dnia 4 maja miałem wypadek rowerem doznałem urazu wieloodłamowe złamanie plata czołowego nosa bez przemieszczenia i kości pajecznej twarzy na sorze po 4 godzinach dopiero i aż wykonane zostało mi badanie TK i zostałem skierowany do ortopedy na którą to wizytę muszę czekać aż do 17 lipca moje pytanie czy tak powinno być żeby człowiek który ucierpiał w wypadku tyle czekał a co z pracą ? Pozdrawiam serdecznie Daniel

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

złamań nosa nie można bagatelizować. Parzyste kości nosowe chronią jamę nosową, oczy i mózg przed uszkodzeniami, w ich sąsiedztwie położone są także zatoki przynosowe. Ze względu na pełnione funkcje oraz strategiczne położenie, nieprawidłowe zrośnięcie kości nosa może skutkować różnymi powikłaniami.

Jeżeli złamanie jest bez przemieszczeń to znaczy, że wszystkie części uszkodzonych kości są na swoim miejscu i mogą samoistnie się zrosnąć. Ponowne połączenie tkanek kostnych może trwać kilka tygodni. To znaczy, że na Pana wizycie u ortopedy w połowie lipca kości będą już zrośnięte. Jednak aby taki proces zaistniał, miejsce obrażenia należy chronić przed działaniem nawet niewielkiej siły. Mocniejszy dotyk lub lekkie uderzenie może zaowocować przesunięciem fragmentów kośćca względem siebie, powodując deformację powierzchni nosa oraz utrudniając zrastanie.

Jeżeli jednak obawia się Pan o swój stan, proszę udać się wcześniej do innego ortopedy.

W naszym serwisie zadano już kilka podobnych pytań, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami lekarzy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-to-uwidocznione-zlamanie-bez-przemieszczenia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-przypadku-zlamania-bez-przemieszczenia-wykonuje-sie-repozycje-zlamania

Proszę zapoznać się z naszym artykułem i poradami lekarzy, które rozwijają temat

https://portal.abczdrowie.pl/urazy-i-zlamania-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.