Czy depresja i nerwica może wpływać na to, że człowiek staje się bardziej odporny na alkohol?

Moje pytanie bedzie troche dziwne, ale mnie to nurtuje... Wcześniej piłem alkohol i po dwóch piwach byłem pijany.. Mam depresje lub nerwicę (albo to i to razem) daje mi to strasznie w kość i teraz potrafię wypić o wielę więcej i nic nie czuję 0..... . Po prostu chodzi mi o to czy depresja i nerwica moze miec wplyw na to ze czlowiek staje sie barzdiej odporny na alkohol pod wplywem wszechogarniajacego smutku ?
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu

W miarę nadużywania alkoholu, z czasem, wykształca się wzrost tolerancji na wypijany alkohol. Jest to niepokojące zjawisko wskazujące na rozwój uzależnienia. Po pewnym czasie, w miarę rozwoju uzależnienia, tolerancja maleje, i znów niewielka ilość alkoholu powoduje upojenie.
Konieczne jest całkowite zaprzestanie picia.
Z depresją, tolerancja nie ma związku. Depresję należy leczyć. Alkohol nie jest lekarstwem.

0

Jeżeli choruje Pan na depresję lub ma zaburzenia na tle nerwicowym, konieczna jest natychmiastowa wizyta u specjalistów - lekarza psychiatry oraz wykwalifikowanego psychoterapeuty, a także jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Depresja nie wpływa na wzrost tolerancji na alkohol, jednak zaburzenia depresyjne często współistnieją z uzależnieniami, m.in. dlatego że pacjenci - zamiast podjąć odpowiednie leczenie - tłumią lęk i smutek np. alkoholem. Alkohol jednak, choć doraźnie łagodzi napięcie psychiczne, długoterminowo nasila depresję i nerwicę. Pacjent coraz częściej sięga po substancje i tak tworzy się błędne koło. Odpowiednia forma leczenia: połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Ale po pierwsze rzetelna diagnoza.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty