Picie dużej ilości piwa przez narzeczonego

witam. Jestem zaręczona i w naszym zwiazku jest problem- narzeczony pije piwo, nie codziennie, ale problem w tym ze nie umie pić z umiarem, jak juz to musi być to spora ilość, nie wypije 1 lub 2 piw , bo stwierdza ze załącza się mu ochota na więcej, groźby, płacz i to że jestem smutna nie pomaga. Narzeczony chce się poddać leczeniu. Lecz wiem, ze jesli on nie bedzie mogł pić to ja też, a czasami ( raz na miesiac lub 2 ) mam ochote wypić sobie drinka czy lampkę wina. co robić? Proszę o rady, jak mogę Mu pomóc.

Na początku jest faza wstępna: picie nie wiele różni się od picia towarzyskiego. Istotne jest to, że osoba dostrzega pozytywny wpływ alkoholu np. w radzeniu sobie emocjami, to, że czuje się bardziej pewnie w relacjach społecznych.

Następnie jest faza ostrzegawcza, w której pojawiają się pierwsze objawy uzależnienia. Osoba szuka okazji do picia, organizuje imprezy, spotkania. Potrzebna jest coraz większa dawka alkoholu aż do stanu upojenia. Wzrasta również tolerancja na alkohol, osobie zdarza się zapijać kaca, "klinować"

Początki choroby alkoholowej są trudne uchwycenia, osoba często zaprzecza, że ma problem, mówi że pije bo lubi, stara się udowodnić, że nie jest uzależniona utrzymując czasowe okresy abstynencji. Mimo tych zapewnień, choroba wkracza w następne stadium. Fazy krytycznej, uzależnienia psychicznego i fizycznego.

Choroba alkoholowa ma to do siebie, że wpływa nie tylko na samego uzależnionego, ale również na jego najbliższych. To one, partnerki, matki walczą o ich wyjście z nałogu. Poświęcają całą swoją energię, by im pomóc.

Jednak czy alkoholik przestanie pić zależy tylko od niego. Bliscy nie mają wpływu na to co czy on będzie chciał podjąć leczenie. Oczywiście mogą go w tym wspierać.

Czy jeśli twój partner przestanie pić ty też będziesz musiała? Nikt tego nie powiedział. Prawdopodobnie będzie mu ciężko przebywać w obecności pijącego alkohol, ale to nie znaczy, że nie będziesz mogła wypić lampki wina w miesiącu. Wszystko, zależy od tego jak to między sobą ustalicie.

Dzień dobry!

Warto, aby oboje Państwo skonsultowali się z psychologami. Partner z terapeutą uzależnień, aby stwierdzić, na ile jego picie jest ryzykowne lub ma charakter uzależnienia. Pani z psychologiem, być może takim, który specjalizuje się w pracy z osobami współuzależnionymi. Nie jest oczywiste i wymagane, aby partner osoby niepijącej, sam także nigdy nie pił.

Pozdrawiam!