To,że twój narzeczony nie kontroluje ilości wypijanego alkoholu może być objawem uzależnienia. Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo.
Na początku jest faza wstępna: picie nie wiele różni się od picia towarzyskiego. Istotne jest to, że osoba dostrzega pozytywny wpływ alkoholu np. w radzeniu sobie emocjami, to, że czuje się bardziej pewnie w relacjach społecznych.
Następnie jest faza ostrzegawcza, w której pojawiają się pierwsze objawy uzależnienia. Osoba szuka okazji do picia, organizuje imprezy, spotkania. Potrzebna jest coraz większa dawka alkoholu aż do stanu upojenia. Wzrasta również tolerancja na alkohol, osobie zdarza się zapijać kaca, "klinować"
Początki choroby alkoholowej są trudne uchwycenia, osoba często zaprzecza, że ma problem, mówi że pije bo lubi, stara się udowodnić, że nie jest uzależniona utrzymując czasowe okresy abstynencji. Mimo tych zapewnień, choroba wkracza w następne stadium. Fazy krytycznej, uzależnienia psychicznego i fizycznego.
Choroba alkoholowa ma to do siebie, że wpływa nie tylko na samego uzależnionego, ale również na jego najbliższych. To one, partnerki, matki walczą o ich wyjście z nałogu. Poświęcają całą swoją energię, by im pomóc.
Jednak czy alkoholik przestanie pić zależy tylko od niego. Bliscy nie mają wpływu na to co czy on będzie chciał podjąć leczenie. Oczywiście mogą go w tym wspierać.
Czy jeśli twój partner przestanie pić ty też będziesz musiała? Nikt tego nie powiedział. Prawdopodobnie będzie mu ciężko przebywać w obecności pijącego alkohol, ale to nie znaczy, że nie będziesz mogła wypić lampki wina w miesiącu. Wszystko, zależy od tego jak to między sobą ustalicie.
Dzień dobry!
Warto, aby oboje Państwo skonsultowali się z psychologami. Partner z terapeutą uzależnień, aby stwierdzić, na ile jego picie jest ryzykowne lub ma charakter uzależnienia. Pani z psychologiem, być może takim, który specjalizuje się w pracy z osobami współuzależnionymi. Nie jest oczywiste i wymagane, aby partner osoby niepijącej, sam także nigdy nie pił.
Pozdrawiam!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy codzienne picia piwa i niekiedy wina to już alkoholizm? – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Czy codzienne picie oznacza alkoholizm? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Do jakiego specjalisty powinna się udać osoba, która po niewielkiej ilości alkoholu traci świadomość? – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Codzienne picie piwa przez męża – odpowiada Mgr Marta Widera-Kędryna
- Brak umiaru w piciu alkoholu przez narzeczonego – odpowiada Mgr Barbara Owczarska
- 2-3 piwa dziennie - czy to już alkoholizm? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Częste picie alkoholu przez narzeczonego – odpowiada Mgr Marek Lisowski
- Picie jednego piwa dziennie a uzależnienie od alkoholu – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Padaczka alkoholowa przy codziennnym piciu piwa – odpowiada Mgr Marcin Zagański
- Picie 2 piw dziennie – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
artykuły
Alkoholizm w rodzinie
Alkoholizm w rodzinie to choroba wszystkich jej cz
7 sygnałów świadczących o tym, że masz problemy z alkoholem
Alkoholikiem stajesz się powoli Uzależnienie od al
Po trzydziestce miał już wykończoną trzustkę. "Z picia zrobiliśmy religię"
Dziś nie pije, ale jeszcze kilka lat temu był wyso