Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Picie jednego piwa dziennie a uzależnienie od alkoholu

Czy picie jednego piwa dziennie, codziennie, dla smaku to problem alkoholowy? Dwa piwa wypije raz na jakis czas, nie przepadam za wódką. Nie myślę o wieczorze, kiedy sobie wypiję zimne piwo.
ponad rok temu

Skuteczność terapii grupowych

Witam serdecznie,
Jeśli nie czujesz przymusu picia i potrafisz sobie odmówić alkoholu i nie ma wtedy żadnych negatywnych konsekwencji, to raczej nie jest to problem. Jednak pamiętaj, że granica między piciem ryzykownym, a szkodliwym jest cienka, dlatego uważaj, żeby jej nie przekroczyć.
Pozdrawiam

Absolwentka psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
0

Dzień dobry.
Obawiam się, że nie da się ustalić jakiegoś rodzaju algorytmu, określającego jaka częstotliwość picia stanowi "problem alkoholowy". Wydaje się, że kluczem jest nie tyle ilość i częstotliwość, ile powód, dla którego po alkohol sięgamy oraz uczucia i samopoczucie towarzyszące przy odstawieniu alkoholu.
Uzależnienie (nie tylko od alkoholu) przebiegać może w dwóch płaszczyznach - uzależnienia fizycznego i psychicznego. Uzależnienie fizyczne można samodzielnie zdiagnozować, obserwując reakcje własnego organizmu w przypadku nie wypicia alkoholu. Mogą to być choćby takie objawy, jak trudności z zaśnięciem, podwyższone tętno, zwiększona potliwość, drażliwość, które ustępują po przyjęciu kolejnej dawki alkoholu. W tym wypadku konieczne wydaje się odtrucie.
Uzależnienie psychiczne natomiast wiąże się z wewnętrznym cierpieniem, którego nie jesteśmy w stanie znieść "na trzeźwo". Ten rodzaj uzależnienia - jako trudniejszy do przezwyciężenia - zdecydowanie wymaga terapii.
Mam nadzieję, że to może nie do końca akademickie i dosyć uproszczone wyjaśnienie przybliży zagadnienie "problemu alkoholowego"
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy