Czy codzienna potrzeba picia piwa to uzależnienie?

Piję 6 piw każdego wieczora po pracy, piję bo lubię piwo i nie spożywam innych trunków takich jak wino, wódka, whisky... Nie piję tego typu trunków, tylko i wyłącznie piwo. Normalnie funkcjonuję, jestem aktywny, mam swoją firmę i zatrudniam personel. Wszystko było by ok gdyby nie to, że odczuwam takie psychiczne uzależnienie od... piwa właśnie. Cały dzień działam na 100% ale wieczorem muszę napić się piwa, innych alkoholi nie pijam. Co jest ze mną nie tak???

Witam Pana Serdecznie,

Tak, jak Pan przeczuwa, można mówić u Pana o uzależnieniu od piwa.
Potrzeba spożywania trzech dawek jakiegokolwiek alkoholu (u Pana sześciu piw) już wskazuje na uzależnienie od alkoholu.

Napisał Pan, że funkcjonuje na 100%, a wieczorem ma potrzebę spożywania piwa, to prawdopodobnie taki nawykowy sposób, u Pana radzenia sobie z całodzienną, stresową aktywnością i odpowiedzialnością.

Proszę rozważyć podjęcie terapii, w ramach NFZ-tu, lub prywatnie.
I proszę nie zwlekać, a zadziałać.

Zachęcam Pana do zadbania o siebie i zamiany nawyku spożywania na aktywność fizyczną, która też uzależnia, ale skutkiem ubocznym jest działanie antystresowe.

Życzę Panu dobrego wyboru,
Irena Mielnik-Madej

Witam
Początek uzależnienia jest trudny do uchwycenia,
bowiem granica pomiędzy piciem towarzyskim
a chorobowym jest bardzo płynna.
Niebezpieczeństwo uzależnienia od alkoholu (np. piwa)
pojawia się w chwili, kiedy człowiek zauważa,
że działanie alkoholu odpręża i daje ulgę,
redukuje napięcie i niepokój, osłabia
poczucie winy, ośmiela, ułatwia zaśnięcie
czy pobudza do działania.
Stopniowo, osoba zaczyna poszukiwać,
inicjować i organizować okazje do wypicia.
Osoby, które uprzednio piły wyłącznie w sytuacjach
towarzyskich zaczynają pić samotnie…
Moja rada - Proszę przestać już dzisiaj.
Jeżeli jest to trudne dla Pana, to znaczy, że tak.
Proszę niezwłocznie poszukać terapeuty,
który zajmuje się uzależnieniami .
Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana. Proszę zaufać swoim obserwacjom i odczuciom. Domyślam się, że coś Pana niepokoi w sposobie w jaki pije Pan piwo. Z pewnością ma Pan prawo niepokoić się owym przymusem picia piwa codziennie wieczorem. Moim zdaniem należy to ocenić w bezpośrednim kontakcie ze specjalistą. To jest tak jak z naszymi płucami. Otrzymujemy skierowanie na RTG i dopiero opis sporządzony przez specjalistę daje nam gwarancję oceny naszego zdrowia. Proszę zgłosić się do poradni leczenia uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia w Kielcach. Proszę się nie obawiać nazwy. Nikt "na siłę" nie zrobi z Pana osoby uzależnionej. Taka poradnia działa w ramach umowy z NFZ. Będąc osobą ubezpieczoną może Pan skorzystać z bezpłatnej wizyty. Proszę tego nie odwlekać. Dopiero bezpośrednie spotkanie ze specjalistą pozwoli precyzyjnie określić sposób Pana picia. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

Witam serdecznie,

z Pana maila zrozumiałam, że z jednej strony lubi Pan picie piwa, któe daje Panu odprężenie po intensywnym dniu pracy i nie zauważa Pan negatywnego wpływu tego stanu rzeczy na swoje funkcjonowanie zawodowe, z drugiej- jest zaniepokojony, że odczuwa Pan pragnienie picia i obawia się Pan możliwości i konsekwencji uzależnienia. Pewnie bycie człowiek zdrowym, niezależnym jest dla Pana ważne.
Być może rozwiązaniem byłoby ograniczenie spożywania alkoholu z jednej strony z drugiej jakiś inny pomysł na relaks wieczorem?
Na początek, gdyby zechciał Pan profesjonalnej pomocy w diagnozie swojego spożywania alkoholu, zachęcam do skorzystania z wizyty u specjalisty terapii uzależnień (zajmują się w ogóle używaniem substancji psychoaktywnych, nie tylko uzależnieniem).

pozdrawiam
Urszula Sokalska-Goleń
psycholog, psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień
www.gabinetzmian.pl
www.urszulasokalska.pl

Szanowny Panie,

jest Pan niestety osobą uzależnioną od alkoholu, bo piwo to także alkohol. Ustalona jest lista objawów, które świadczą o uzależnieniu, czyli kryteria diagnostyczne. WHO określiła normę ilości spożycia alkoholu po przekroczeniu której można powiedzieć, że picie ma charakter ryzykowny. Dla mężczyzny są to cztery porcje standardowe alkoholu (1 porcja = 10 g czystego etanolu), a dla kobiety dwie porcje dziennie wypijane przez pięć dni w tygodniu. Jednocześnie trzeba obalić mit zgodnie z którym niewielkie dawki alkoholu są całkowicie bezpieczne. Tak nie jest: alkohol wypijany nawet w małych ilościach, ale przez długi okres u części osób – choć nie u wszystkich – może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, a nawet marskości.
Zachęcam do bezpośredniej wizyty u psychologa bądź konsultacji w ośrodku dla osób uzależnionych. Im wcześniej tym lepiej.

Pozdrawiam serdecznie!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl