Czy picie piwa raz w tygodniu to już jest alkoholizm?

Dzień dobry . Moje pytanie jest nastepujace , czy picie piwa raz w tygodniu ( w sobote 3-4 piwa ) to juz jest alkoholizm ? Chcial bym dodac , ze nie ciagnie mnie do tego wrecz ppijac czhje nie pokoj , ze sie uzaleznue , ale pije dla smaku i dla lekkiego rozluznienia , chodz powiem , ze moge sie rowniez bez tego obyc np. Jezli wypadnie mi jakis wyjazd lub cos zaplanuje itp. Czuje nie pokoj iz to juz jest alkoholizm , dlatego zadaje wlasnie te pytanie .

Dzień dobry, jeżeli czuje Pan że ma Pan nad tym kontrole to nie jest to alkoholizm . Jednak warto pomyśleć o innej formie spędzania wolnego czasu i jak inaczej mógłby się Pan rozluźniać. Często jest tak, że picie weekendowe też staje się uzależniające. Ma to negatywny wpływ na nasz organizm i psychikę. Oczywiście alkohol jest dla ludzi, jednak warto zażywać go sporadycznie i okazjonalnie i jednak też właśnie nie przy każdej okazji. Pozwoli to nam mieć nad tym kontrole.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam,
alkoholizm (choroba) jest samozniszczeniem, przejawia się dezorganizacją całego życia, samotnością i cierpieniem. Obserwuje się głód alkoholowy, taki wewnętrzny przymus picia, może być wywołany stresem, napięciem, nieradzeniem sobie z negatywnymi emocjami oraz mogą to być sprzyjające okoliczności zewnętrzne. Jeśli potrafi Pan kontrolować swoje pragnienie, proszę przez kolejne 3 soboty nie kupować piwa i będzie mógł Pan zaobserwować swój stan psycho - fizyczny; jakie myśli się pojawią, jakie emocje będą towarzyszyć, zachowanie i doznania w ciele, w wyniku przeżywanych emocji. W momencie nasilania się cierpienia i lęku zaczyna się rozwijać proces panicznego poszukiwania ulgi, który nadaje pragnieniu alkoholu charakter wewnętrznego przymusu i konieczności picia. Pod wpływem lęku i cierpienia pojawia się potrzeba ucieczki do alkoholu z nadzieją na uśmierzenia i uspokojenia - jest często doświadczana jako tzw. głód alkoholowy a największym zagrożeniem staje się wtedy perspektywa utraty dostępu do alkoholu. W takiej sytuacji można zbadać swój poziom nastawienia do alkoholu i potrzebę picia.
Pozdrawiam serdecznie

Nie to nie jest alkoholizm. Za bezpieczne zdrowotnie dla mężczyzn uważa się spożywanie do 4 standardowych dawek alkoholu dziennie, najwyżej 5 razy w tygodniu. W przypadku kobiet liczba ta wynosi 2 dawki:

Standardowa dawka alkoholu, standardowa porcja alkoholu - 10 ml (lub 8 gramów) czystego alkoholu etylowego (etanolu)[1].
Dawka ta, w przeliczeniu na najczęściej spożywane rodzaje napojów alkoholowych wynosi:
200 g piwa 5% to 10 g alkoholu etylowego
100 g wina 10% to 10 g alkoholu
25 g wódki 40% to 10 g alkoholu
Biorąc pod uwagę, że napoje alkoholowe zwyczajowo sprzedawane są na miary objętościowe (litry lub mililitry) – wartości alkoholu w typowych jednostkach handlowych wynoszą:
330 ml piwa (małe piwo) 4,5% to 14,85 ml/11,9 g alkoholu etylowego
175 ml wina (kieliszek) 12% to 21 ml/16,8 g alkoholu[2],
50 ml wódki 40% to 20 ml/ 16 g alkoholu
Po przeliczeniu:
Dla mężczyzn: Dla kobiet:
2,5 piwa 330ml 1,5 piwa 330ml
350ml Wina 175ml Wina
100ml wódki 50ml Wódki