Czy nieleczona nerwica w dzieciństwie ma jakiś wpływ na uzależnienie od alkoholu?

Witam Panią. Mój mąż w dzieciństwie (ok. 6-go roku życia) miał zdiagnozowaną nerwicę. Nie był leczony. Określany był w rodzinie jako bardzo wrażliwe dziecko, później wrażliwy nastolatek. Był izolowany od smutnych przeżyć, by się nie denerwował. Pić zaczął na studiach, było to picie raczej towarzyskie. Uzależnienie pojawiło się po 30 roku życia. Teraz ma 40 lat, jest alkoholikiem, ma nerwicę, depresję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Zaburzenia lękowe predysponują do rozwoju uzależnienia. Alkohol ma działanie odprężające, rozluźniające, więc osoby przeżywające nadmierne napięcie mogą sięgać po niego w celu uspokajającym.
Obecnie jednak uzależnienie jest chorobą, której leczenie trzeba postawić na pierwszym miejscu.
Jeśli mąż nie odstawi alkoholu i nie zacznie terapii odwykowej, to nie uda się leczenie nerwicy ani depresji. W każdej poradni odwykowej pracuje psychiatra, który może w razie potrzeby przepisać mężowi odpowiednie leki. Leków tych nie można łączyć z alkoholem, dlatego tak ważna jest trzeźwość i leczenie odwykowe. Leczenie nerwicy to również psychoterapia, jednak większość ośrodków leczenia nerwic wymaga dłuższych okresów abstynencji oraz odbytego leczenia odwykowego, aby przyjąć tego typu pacjenta.

Z pozdrowieniami