Czy dieta dziecka jest prawidłowa?

Droga pani doktor kieruje pytanie takie czy dobrze robię dziecko skończyło rok pisze dlatego żeby poradzić się czy stosuje u maluszka dobra dietę. Proszę o rady jeśli zauważy pani że coś trzeba zmienić ,dodam że maluch jest na mm.Wstaje po 7 więc staram się żeby o 8 -8.30 było śniadanie zazwyczaj dostaje mleko albo kaszki zbożowe ewentualnie owsiankę, placuszki odpadają nie bardzo lubi o 11-11.30 dostaje drugie śniadanie jest to kanapeczka bądź coś innego , o 14 -14.30 dostaje obiadek 17.30- 18 podwieczorek czasami coś tam przekąsi ze mną dodam że nie za bardzo interesują go biszkopty czy chrupki między posiłkami o 21 kąpiel i mleko . Woda bez ograniczeń. Odzwyczajamy się od jedzenia w nocy czasami budzi się raz czasami dwa popiję wody i idzie spać teraz pytanie czy zamiennik mleka na wodę jest ok czy to nie za wcześnie ?? no sama nie wiem już co robić jest to moje pierwsze dziecko więc wolałam napisać żeby się dowiedzieć co mi pani doradzi

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zgodnie z najnowszymi wytycznymi podstawą diety dziecka przez pierwszy rok życia jest mleko – pokarm matki lub mleko modyfikowane – jednak po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia warto odzwyczajać malucha od nocnych karmień. Dotyczy to mleka modyfikowanego, ponieważ nocne jedzenie może skutkować tzw. próchnicą butelkową.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/prochnica-butelkowa-charakterystyka-zapobieganie.

Co do diety dziecka, to w przypadku dziecka zdrowego, które nie ma niedoborów pokarmowych, które skutkują np. niedowagą lub anemią, warto proponować dziecku różnorodne posiłki, wykluczające sól i cukier, poza tym zbliżone do posiłków rodziców. Przekąski między posiłkami – takie jak wspomniane przez Panią chrupki – nie są dobrym nawykiem żywieniowym i nie warto ich podawać, zwłaszcza, że mogą zaburzyć rytm posiłków dziecka.

Zatem nic nie wskazuje, by popełniała Pani jakieś błędy dotyczące karmienia dziecka, ale jeśli ma Pani wątpliwości, warto przede wszystkim skonsultować się z pediatrą lub dietetykiem dziecięcym.

Być może pomocny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/popularne-mity-o-diecie-dziecka-miedzy-1-a-3-rokiem-zycia-sprawdz-czy-je-znasz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.