Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Bakalie - dietetyczne słodycze

Dzień dobry,
stosowanie odpowiedniej diety na reumatyzm zmniejsza dolegliwości bólowe. Choroby reumatoidalne mogą mieć tło alergiczne. Niektóre składniki pokarmowe wywołują reakcje zapalne i dolegliwości stawów.
Pozdrawiam
Katarzyna Krupińska

Dietetyk, psychodietetyk. Członek Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
0
Ewa Kozłowska Dietetyk, Warszawa
82 poziom zaufania

Witam serdecznie,

przy leczeniu np. RZS dieta ma charakter wspomagający- właściwe znaczenie ma farmakoterapia. Nieprawidłowe żywienie może się przyczyniać do rozwoju wielu chorób ale pod uwagę powinniśmy brać również czynniki środowiskowe i genetyczne.

Pozdrawiam

Dietetyk z ponad 20-letnim stażem. Kierownik Poradni Dietetycznej w Warszawie.
0

Dzień dobry :)

Na rozwój chorób reumatycznych wpływ mają m.in. czynniki genetyczne, hormonalne, długotrwały stres czy palenie papierosów. Niektóre składniki pokarmowe mogą jednak nasilać objawy bólowe. Nie istnieje konkretna lista produktów spożywczych, które mogą negatywnie wpływać na kondycję stawów w chorobach reumatycznych. Pozostaje to więc kwestią indywidualną. Należy obserwować nasilenie objawów po spożyciu podejrzewanych produktów i po ich odstawieniu (najlepiej na ok. tydzień). Jeśli po wyeliminowaniu produktu z diety dolegliwości ustępują oznacza to, że wpływa on na organizm negatywnie. Natomiast jeśli nie ma poprawy po odstawieniu produktu, należy ponownie włączyć go do diety. Produkty najlepiej eliminować pojedynczo.

Tego typu prowokacje proszę przeprowadzać pod kontrolą lekarza bądź dietetyka. Wykwalifikowany dietetyk zadba również o to, aby stosowana dieta, mimo eliminacji pewnych produktów, była zbilansowana i dostosowana do potrzeb organizmu.

Pozdrawiam serdecznie,
Beata Bondyra
DIETOLOGIKA

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy