Czy dziecko jest zazdrosne o tatę?

Mamy synka, 10 miesięcy, Od kilku/kilkunastu tygodni ma tak, że jak tata jest na noc w domu, to mamy mega częste pobudki w nocy, płacz, zasypia tylko z nami w łóżku. Kiedy jestem z nim sama w nocy, nie ma tego problemu, przesypia pięknie całą noc, często bez ani jednego przebudzenia. Czym to może być spowodowane ? Czy synek jest zazdrosny, stęskniony? Jak sobie z tym radzić by wszystkim było łatwiej ?

Dzień dobry. Wydaje się mało prawdopodobne żeby tak małe dziecko wchodziło w rywalizację z ojcem. Radziłabym raczej przyjrzeć się Pani stanom emocjonalnym pojawiającym się w obecności męża, dziecko najpewniej odzwierciedla Pani emocje. Bardzo często po pojawieniu się potomka w rodzinie poziom niepokoju i frustracji wzrasta u rodziców, jest to bardzo częste i naturalne zjawisko. Zachęcam do tego aby Pani wraz z mężem zadbali o relacje między sobą a synek z pewnością będzie spokojniejszy. Pierwsze wątki rywalizacyjne między synem a mężem rozwojowo pojawiają się około 4 roku życia.

Pozdrawiam serdecznie J. Pacuła-Kargol