Czy dziecko otrzymało za dużo kroplówki?

Dzień dobry , strasznie się martwię . Leze z synem w szpitalu . Syn 5 miesięcy, 7200 waga. Poprosiłam o kroplówkę lekarza. Pielęgniarka podlaczyla i poprosiła bym zawołała gdy zejdzie około 3/4. Ja zapomniałam i zeszło wszystko . Czy synowi mogło się coś stać ,? Ona powiedziała że nie ... Poczym syn zaczął płakać i przystawiałam go do piersi i bardzo dużo zjadł . Z jednej strony to dobrze że powrócił apetyt x drugiej strony się martwię że mógł się przewodnic . Proszę o poradę czy te 250 ml kroplówki na raz mogło mu zaszkodzić ? Bardzo się martwię.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

odwodnienie jest dużo bardziej szkodliwym stanem dla organizmu człowieka niż zbytnie jego nawodnienie. Jeżeli lekarz podał dziecku kroplówkę na Pani prośbę, to spokojnie można stwierdzić, że była w niej zwykła sól fizjologiczna, tj. bez dodatku jakichkolwiek leków, których ewentualne przedawkowanie wchodziłoby w grę.

Sól fizjologiczna jest roztworem izotonicznym, to znaczy występuje w takim samym stężeniu, jak płyny fizjologiczne człowieka. Dlatego, w przeciwieństwie do czystej wody, jest właściwą cieczą służącą do nawodnienia organizmu. Długotrwałe nawadnianie, doustne, samą wodą niesie ryzyko zmniejszenia ilości elektrolitów w organizmie, co negatywnie wpłynie na zdrowie człowieka. Dożylne wprowadzanie wody do ciała jest zabronione, ponieważ mogłoby spowodować uszkodzenia naczyń krwionośnych, natomiast podawana w kroplówce sól fizjologiczna nawadnia i dostarcza elektrolitów. Fakt, że stężenie soli fizjologicznej jest takie, jak płynów ustrojowych człowieka, sprawia, że nie może ona wniknąć do komórek ciała w zbyt dużej ilości. Dlatego jej nadmiar będzie naturalnie odprowadzony poza organizm głównie w postaci moczu.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/odwodnienie-u-niemowlat

https://portal.abczdrowie.pl/sol-fizjologiczna-charakterystyka-zastosowanie-inhalacje-kosmetyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.