Czy dziecku grozi salmonella skoro zjadł surowe jajko?

Witam, mój 7 miesięczny synek zjadł dziś surowe jajko wymieszane w puree synkowi warzywnym. Dynia i warzywa zostały upieczone i zblendowane do nich dodałam 1 jajko i babci podała takie puree maluchowi. Czy należy coś zrobić aby nie dostał salmonelli??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nic nie można w tej sytuacji zrobić – to znaczy, jeżeli patogen w postaci Salmonelli znajdował się w jajku, to nie sposób przeciwdziałać zakażeniu. Niestety na salmonellozę narażone są zwłaszcza dzieci, ponieważ ich układ immunologiczny jest niedojrzały i nie funkcjonuje tak jak odporność dorosłych, których organizm często sam rozprawia się z Salmonellą w sposób szybki i bezobjawowy. Więcej o bakterii w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/nosicielstwo-salmonelli.

Proszę obserwować dziecko – pierwsze objawy salmonellozy mogą pojawić się po około 8 godzinach (choć najczęściej w przeciągu 18-24 godziny) od spożycia produktu potencjalnie skażonego bakterią. Wszystkie niepokojące Panią dolegliwości, typu ból głowy, brzucha, biegunka czy wymioty powinny być wówczas niezwłoczne skonsultowane z lekarzem. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/salmonella.

Jednocześnie proszę zachować spokój – z uwagi na rygorystyczne wymogi w stosunku do jaj, przetworów mięsnych i mlecznych ryzyko zakażenia tą bakterią wcale nie jest duże. Na przyszłość natomiast proszę pamiętać, że dzieci nie powinny spożywać surowych jaj i mięsa, a także niemytych owoców i warzyw. Nie tylko bakteria Salmonella stanowi zagrożenie dla malucha – niestety każdy patogen związany z brakiem odpowiedniej higieny może spowodować biegunkę czy wymioty, które stanowią zagrożenie zwłaszcza dla dzieci. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zatrucie-u-dzieci.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/salmonella-najczesciej-na-jajach-kurzych-ale-nie-tylko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.