Czy elektroliza jest skutecznym zabiegiem?

Czy elektroliza (elektroepilacja) jest dobrym sposobem na trwałe usunięcie włosów z okolic bikini i pach? Czy to bolesny zabieg? Ile razy należałoby go powtórzyć? Przyjmuję leki światłouczulające, ponieważ choruje na depresję. Nie ma szans na ich odstawienie, więc żaden laser nie wchodzi w rachubę. Dotychczas korzystałam z depilacji pastą cukrową, ale efekt wystarcza tylko na kilka dni... Chcę trwale usunąć włosy!

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Uznaje się, że elektroepilacja jest obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia. Polega ona na wprowadzenie cieniutkiej igły przewodzącej prąd do mieszka włosowego, by go uszkodzić, a przez to zapobiec odrastaniu włosa. W ten sposób traktowany jest każdy pojedynczy mieszek, co w praktyce przekłada się na czasochłonność zabiegu. Dlatego należy wziąć pod uwagę, że jedna wizyta nie wystarczy na pozbycie się zarostu, ale może potrzebne będzie ich nawet kilkanaście. Należy się również przygotować na dyskomfort oraz ból.

Zazwyczaj zabieg ten stosuje się na niewielkich obszarach skóry, np. by usunąć wąsik czy pojedyncze włoski na brodzie, jednak może być również przeprowadzany, by pozbyć się owłosienia pod pachami czy w okolicach bikini.

Zanim zdecyduje się Pani na zbieg, warto również zapoznać się z przeciwwskazaniami, a jest ich całkiem sporo. Należy zrezygnować z elektroepilacji, jeśli jest Pani w ciąży lub karmi piersią, występuje tendencja do tworzenia się blizn przerostowych, jest Pani w trakcie terapii przeciwtrądzikowej izotretynoiną bądź sterydami, cierpi Pani na chorobę serca (np. arytmie), zdiagnozowano chorobę nowotworową, posiada Pani metalowe implanty, wystąpiło zapalenie grzybicze, wirusowe lub bakteryjne skóry, występuje alergia w miejscach, gdzie ma być wykonany zabieg.

Ze względu na efekty uboczne, które mogą się pojawić po zabiegu, bardzo ważne, by wybrać sprawdzony, polecany gabinet z wykwalifikowaną kadrą. Do niepożądanych efektów możemy zaliczyć: poparzenie skóry, blizny, przebarwienia i odbarwienia, infekcje skórne, pęcherze.

Jeśli zechce Pani wykonać zabieg, to oczywiście zachęcamy do skonsultowania się ze specjalistą – kosmetologiem, dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej, który szczegółowo opowie o tego rodzaju zabiegu i oceni, czy u Pani można i należy go wykonać.

Podobne pytanie pojawiło się już u nas na serwisie, proszę zerknąć:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/elektrodepilacja-nadmiernego-owlosienia-z-plecow

O różnych sposobach usuwania owłosienia może Pani przeczytać tu:

https://uroda.abczdrowie.pl/depilacja-i-epilacja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.