Czy Escitalopram można stosować doraźnie?

Czy lek Escitalopram Actavis można przyjmować doraźnie? Moja córka brała kiedyś ten lek przez 4 miesiące. Czuła się bardzo dobrze, objawy lękowe w sytuacjach publicznych ustąpiły. Czuła, że jest chroniona właśnie przez sam fakt brania leku. Teraz ma w perspektywie stresujące sytuacje w przeciągu kilku miesięcy (pół roku). Czy może zatem brać ten lek przez 1 tydzień w czasie wydarzenia, które ją stresuje. Potem przerwa i ponownie, przez kolejny tydzień, potem przerwa przez miesiąc i kolejny tydzień brania leku. Chciałam po prostu zapytać, czy można stosować go doraźnie w czasie stresujących sytuacji tak jak lek uspokajający, czy nie jest to niebezpieczne? Dodam, że córka nie choruje na depresję. Są to objawy fobii społecznej. Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź.

Witam,
Z punktu widzenia farmakoterapii leku Escitalopram nie powinno się stosować doraźnie. Branie i odstawianie leku samodzielnie może wpłynąć negatywnie na córkę - odstawienie leku może spowodować nasilenie objawów.
Zachęcam żeby córka rozważyła możliwość podjęcia psychoterapii, zwłaszcza poznawczo-behawioralnej. Dzięki temu będzie w stanie radzić sobie z lękami i stresami bez sięgania po leki.