Czy faktycznie mam się martwić takim ciśnieniem?

Witam mam pytanie do kardiologa Mam nerwicę lękowa miałam leki przez jakiś czas się od 8mc je odstawiłam bo chciałam sobie z tym poradzić sama . Miałam też długo nie leczona tarczycę bo wg lekarza 3.8 to dobry wynik teraz miałam 4.20 i dostałam letrox 25 mg . Fakt wszystkim się przejmuje 8 mc temu umarł mi tata i już kompletmnie mnie to wybiło z życia . Ostatnio kupiłam zegarek który mierzy puls i on czasem pokazuje pusl 88-105 ( po większym wysiłku ćwiczenia 115) Ciśnienie mam max do 130/86 /- (2 oczka w tą lub w tą) puls przy takim ciśnieniu mam 99/101 (też /- 2 oczka w tą lub w tą) Dodam że prowadzę raczej aktywny tryb życia Mam trochę stresów w życiu Ogólnie nie czuje się źle Czy mam się martwić Ciśnieniem Pulsem Z tego co pamiętam to raczej miałam niskie ciśnienie ProsE o porade

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Serdecznie współczuję Pani utraty Ojca i przeżywanych trudności. Zacznę od tego, że wysokość ciśnienia oraz tętna w danym momencie zależy od wielu czynników, w tym od okoliczności pomiaru (w domu czy w gabinecie lekarza), stopnia aktywności fizycznej (spoczynek czy duży wysiłek) oraz stanu emocjonalnego. Zarówno chwilowe doświadczanie silnych emocji (np. lęku, złości, gniewu), jak i silny, przewlekły stres mają ogromny wpływ na wynik i mogą potencjalnie prowadzić do zaburzeń. Częstą przyczyną przewlekłego nadciśnienia i tachykardii (przyspieszonego tętna) są właśnie czynniki psychologiczne (ogólnie – stres).

Odniosę się teraz do Pani wyników. Przede wszystkim, normy ciśnienia oraz tętna dla człowieka dorosłego są szerokie. Chociaż za optymalne uznaje się ciśnienie 120/80, to jednak norma prawidłowego ciśnienia dla człowieka dorosłego wynosi do 139/99 mmHg. Norma tętna wynosi natomiast 60-100 uderzeń na minutę (optymalny wynik w spoczynku to ok. 70 uderzeń). Pani wyniki są więc jeszcze prawidłowe i nie ma powodów do niepokoju, zwłaszcza gdy podwyższone ciśnienie i puls zdarzają się tylko czasami (w stresie czy podczas wysiłku), a ogólne samopoczucie jest dobre. Podwyższone ciśnienie i puls, jeśli wcześniej były niskie, mogą też być związane z wdrożeniem leku na niedoczynność tarczycy. Warto regularnie kontrolować te parametry, a z poszczególnych pomiarów wyciągać średnią. Oczywiście powinna być też Pani pod stałą opieką endokrynologa i konsultować swoje objawy.

I jeszcze jedno - odstawiła Pani leki na nerwicę, bo chciała sobie poradzić sama. Farmakoterapia w zaburzeniach lękowych nie jest konieczna (znosi tylko objawy), ale bardzo ważne (kluczowe wręcz) jest wsparcie psychologiczne. Psychoterapia (zwłaszcza w nurcie poznawczo-behawioralnym) pomogłaby Pani trwale i skutecznie uporać się z lękiem, czego serdecznie Pani życzę.

Więcej na omawiany temat przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo sił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.