Czy faktycznie mam się martwić takim ciśnieniem?

Witam mam pytanie do kardiologa Mam nerwicę lękowa miałam leki przez jakiś czas się od 8mc je odstawiłam bo chciałam sobie z tym poradzić sama . Miałam też długo nie leczona tarczycę bo wg lekarza 3.8 to dobry wynik teraz miałam 4.20 i dostałam letrox 25 mg . Fakt wszystkim się przejmuje 8 mc temu umarł mi tata i już kompletmnie mnie to wybiło z życia . Ostatnio kupiłam zegarek który mierzy puls i on czasem pokazuje pusl 88-105 ( po większym wysiłku ćwiczenia 115) Ciśnienie mam max do 130/86 /- (2 oczka w tą lub w tą) puls przy takim ciśnieniu mam 99/101 (też /- 2 oczka w tą lub w tą) Dodam że prowadzę raczej aktywny tryb życia Mam trochę stresów w życiu Ogólnie nie czuje się źle Czy mam się martwić Ciśnieniem Pulsem Z tego co pamiętam to raczej miałam niskie ciśnienie ProsE o porade
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Stres a zawał serca

Nadmiar obowiązków, presja czasu, dynamiczne życie, powodują życie pod ciągłym stresem. Jego długotrwałe działanie niesie destruktywny wpływ na nasze zdrowie. Warto jednak pamiętać, aby nie obarczać stresu winą za rozwój wszystkich chorób, gdyż inne czynniki, mają w tym o wiele większy udział.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry!

Serdecznie współczuję Pani utraty Ojca i przeżywanych trudności. Zacznę od tego, że wysokość ciśnienia oraz tętna w danym momencie zależy od wielu czynników, w tym od okoliczności pomiaru (w domu czy w gabinecie lekarza), stopnia aktywności fizycznej (spoczynek czy duży wysiłek) oraz stanu emocjonalnego. Zarówno chwilowe doświadczanie silnych emocji (np. lęku, złości, gniewu), jak i silny, przewlekły stres mają ogromny wpływ na wynik i mogą potencjalnie prowadzić do zaburzeń. Częstą przyczyną przewlekłego nadciśnienia i tachykardii (przyspieszonego tętna) są właśnie czynniki psychologiczne (ogólnie – stres).

Odniosę się teraz do Pani wyników. Przede wszystkim, normy ciśnienia oraz tętna dla człowieka dorosłego są szerokie. Chociaż za optymalne uznaje się ciśnienie 120/80, to jednak norma prawidłowego ciśnienia dla człowieka dorosłego wynosi do 139/99 mmHg. Norma tętna wynosi natomiast 60-100 uderzeń na minutę (optymalny wynik w spoczynku to ok. 70 uderzeń). Pani wyniki są więc jeszcze prawidłowe i nie ma powodów do niepokoju, zwłaszcza gdy podwyższone ciśnienie i puls zdarzają się tylko czasami (w stresie czy podczas wysiłku), a ogólne samopoczucie jest dobre. Podwyższone ciśnienie i puls, jeśli wcześniej były niskie, mogą też być związane z wdrożeniem leku na niedoczynność tarczycy. Warto regularnie kontrolować te parametry, a z poszczególnych pomiarów wyciągać średnią. Oczywiście powinna być też Pani pod stałą opieką endokrynologa i konsultować swoje objawy.

I jeszcze jedno - odstawiła Pani leki na nerwicę, bo chciała sobie poradzić sama. Farmakoterapia w zaburzeniach lękowych nie jest konieczna (znosi tylko objawy), ale bardzo ważne (kluczowe wręcz) jest wsparcie psychologiczne. Psychoterapia (zwłaszcza w nurcie poznawczo-behawioralnym) pomogłaby Pani trwale i skutecznie uporać się z lękiem, czego serdecznie Pani życzę.

Więcej na omawiany temat przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/cisnienie-tetnicze-charakterystyka-normy-niedocisnienie-nadcisnienie.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo sił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty