Czy Hashimoto może być przyczyną zaburzeń rytmu serca?

Witam. Czy Hashimoto może być przyczyną zaburzeń rytmu serca? Liczne holtery wykazały dodatkowe skurcze komorowe i nadkomorowe. 3xecho serca bez żadnych patologii. Nie choruję na nadciśnienie, cukrzycę, wieńcowke. Elektrolity i cholesterol w normie. Nie palę papierosów, nie piję kawy. Ostatnio okazało się że choruję na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Hormony co prawda narazie w normie ale przeciwciala 10krotnie ponad normę i nasilony stan zapalny całej tarczycy. Czy to przyczyna arytmii?

Dzień dobry,

W przypadku niektórych pacjentów w przebiegu choroby Hashimoto mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca, które najczęściej wycofują się po uzyskaniu wyrównania hormonalnego - eutyreozy, Istnieje jedak grupa pacjentów z podwyższonymi mianami przeciwciał u których zaburzenia akcji serca mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Proszę udać się do dobrego endokrynologa, który na podstawie wykonanych przez Panią badań, zebrania wywiadu chorobowego- w tym rodzinnego postara się ustalić etiologię zaburzeń rytmu, Warto podjąć działania mające na celu redukcję miana przeciwciał, choć w tym przypadku nie ma metody, która w 100% gwarantowałaby sukces. Warto, aby stężenie potasu i magnezu we krwi znajdowały się w górnym zakresie normy, a Pani była wypoczęta i nie zestresowana. Dodatkowo proszę zastosować koenzym Q 10, który korzystnie działa na serce i jest pozbawiony działań niepożądanych. Proszę ponownie ocenić stężenia TSHm FT4 i FT3. Niekiedy w przebiegu choroby Hashimoto może dochodzić do przejściowej fazy hashitoxicosis, wówczas mogą pojawić się nawet objawy występujące w nadczynności tarczycy. Najrozsądniej ze wszystkimi wynikami będzie wybrać się do dobrego endokrynologa, który przy okazji wykona Pani usg, warto dokładnie ocenić, czy w obrębie gruczołu nie występują zmiany ogniskowe sugerujące "guzki" tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych