Czy HPV daje objawy w gardle?

Juz jakieś 2 tygodnie temu zaczęło boleć mnie gardło, a wcześniej bardzo łatwo łapałam infekcje gardła. Od jakoś tygodnia na jezyku z tyłu i po bokach pojawiły mi sie takie ogromne brodawki, kłykciny. Gardlo mnie pobolewa a od 3 dni strasznie mnie piecze w gardle i przełyku. Dodatkowo nalot i nieprzyjemy zapach z ust. Dodatkowo mam jeszcze sprawy ginekologiczne i lekarz na oko stwierdzil mi po zmianach, że to może być worus HPV. Czy w jamie ustnej moglo mi się to również wytworzyć? I jak dalej postępowania? Do jakiego lekarza sie udać?

Redakcja abcZdrowie

Witam, obecny w organizmie wirus HPV może dawać o sobie znać poprzez brodawki w gardle. One, podobnie jak kłykciny czy brodawki na stopach lub kurzajki, nie są groźne, ale pojawiając się, dają objawy bólu gardła czy chrypy. Wirus HPV jest niestety bardzo powszechny – szacuje się, że do zakażenia może dojść nawet w przypadku 50-70% populacji. Jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, ale może też spowodować raka gardła w zależności od odmiany HPV. Warto wiedzieć, że istnieją odmiany wysokoonkogenne i niskoonkogenne. Jeśli jest Pani zainteresowana, to w artykule znajdzie Pani więcej informacji o wirusie HPV – jego objawach oraz leczeniu: https://portal.abczdrowie.pl/wirus-hpv-zakazenie-objawy-leczenie. Co do diagnostyki, to potwierdzić wirusa HPV może badanie cytologiczne i kolposkopowe. Inne testy, to badania DNA w kierunku wirusa HPV – są bardzo dokładne i nie pozostawiają wątpliwości co do wyniku. Taki test można nawet zamówić przez internet lub po prostu skontaktować się z internistą z Pani przychodni POZ – on może zadecydować o skierowaniu Pani do specjalisty – laryngologa. Brodawki w obrębie jamy ustnej – gardła czy krtani – usuwa się np. za pomocą lasera, ale o tym decyduje oczywiście lekarz po konsultacji. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.