Czy ja mogę mieć od kilku lat depresję?

Wydaje mi się że mam depresję która już się ciągnie od kilku lat ostatnio zasugerowalam mamie ze mogę ją mieć lecz ona nic sobie z tego nie zrobiła krótki czas później powiedziałam jej ze nie widzę sensu mojego życia i czekam tylko na śmierć ona uznała że istnieją osoby chore na raka i moje problemy to nic bo w końcu "inni mają gorzej" przed kilkoma laty byłam dość agresywna (tzn w afekcie gniewu nie byłam świadoma swoich czynów) i wtedy mama mi mówiła że weźmie mnie do psychologa i wtedy zaczynała się rozmowa ze się poprawię bo tak bardzo nie chciałam tam iść teraz trochę doroslam i wiem że to może mi pomóc niestety raz już się otwarlam przed mama i osoba która jest praktycznie dla mnie najważniejsza zignorowala to nie wiem co robić w szkole też nie mamy psychologa

Dzień Dobry,

Zacznę od tego, że ucieszyło mnie, że napisałaś do Portalu Abc Zdrowie.
Stan zdrowotny, w którym jesteś budzi niepokój i bardzo dobrze że szukasz pomocy, bo jest Ci ona bardzo potrzebna...

Ale czy taka pomoc online może wystarczyć?
W pewnym stopniu tak, bo tą droga możesz uzyskać wskazówki, co możesz zrobić dla siebie, by odzyskać utraconą chęć życia.
Domniemam, że opisane przez Ciebie symptomy (i nastrój) mogą wskazywać na przewlekający się stan prodepresyjny/depresyjny, który to może wskazywać na kryzys dorastania, zmian hormonalnych lub fizjologicznych.
Myślę, że to czego doświadczasz i co dzieje się z Twoim organizmem, spowodowało utratę energii i chęci życia, by cieszyć się codziennością .
To własnie ten stan zniekształca Twoje spojrzenie na rzeczywistość i obniżenie nastroju jest przyczyną Twojego widzenia Świata, Ludzi tylko w ciemnych barwach.

Jednak chcę, żebyś wiedziała, że to jak widzisz jest nieprawdą!
I na szczęście ten stan można zmienić, sięgając po specjalistyczną pomoc.
Dlatego proszę Cię żebyś ponownie poprosiła Mamę, jako (nadal) najważniejszą dla Ciebie Osobę o pomoc w dotarciu do psychologa/psychoterapeuty.
Myślę, że Mama Cię zrozumie i uzna, że potrzebna jest Ci wsparcie psychiczne.

Już teraz możesz sama skorzystać z pomocy i wsparcia, kontaktując się z bezpłatnym Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, nr 116 111, czynnym od pon. do soboty, w godz. 12.00-20.00.

Chcę Ci powiedzieć, że tam gdzie nie widać sensu, ten sens się właśnie zaczyna...

Wspieram Cię mentalnie, życząc miłości do samej siebie,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Depresja okresu młodzieńczego może przyjmować jedną z czterech postaci:

postać apatyczno – abuliczna charakteryzuje się zaniedbaniami wyglądu zewnętrznego, unikaniem kontaktu społecznego, izolacją oraz brakiem jakiejkolwiek celowej aktywności.
postać rezygnacyjna przejawia się poczuciem pustki egzystencjalnej, brakiem sensu życia, zainteresowań, chęcią zakończenia cierpienia i próbami samobójczymi.
postać buntownicza przejawia się nadmiarem energii w formie wybuchów złości, kłótliwością, ostentacyjnego lub biernego sprzeciwiania się ustalonym normom społecznym w domu i w szkole.
postać labilna jest najtrudniejszym do rozpoznania rodzajem depresji, ponieważ przejawia się częstą w okresie dorastania zmiennością emocjonalną, z okresami buntu, kończącymi się nasilonym poczuciem winy i żalu.
Kryteria rozpoznania epizodu depresji:
1. Obniżony nastrój.
2. Utrata zainteresowań i zdolności radowania się.
3. Zmniejszenie energii - wzmożona męczliwość, zmniejszenie aktywności
Dodatkowo: osłabienie koncentracji i uwagi, niska samoocena i mała wiara w siebie, poczucie winy i małej wartości, pesymistyczne widzenie przyszłości, myśli i czyny samobójcze, zaburzenia snu, zmniejszony apetyt.
Jeżeli te objawy występują proszę poszukać pomocy. Podstawową metodą leczenia depresji młodzieńczej jest psychoterapia, indywidualna i grupowa. Nie wiem z jakiego Pani jest miasta - ale warto poszukać pomocy w poradni psychologicznej.