Czy ja potrzebuję psychologa?

Proszę o pomoc, zmagam się sama ze sobą i ze swoimi problemami od ponad pięciu lat. Właśnie jakieś 5 lat temu dopadła mnie depresja. Przyczyną była nieszczęśliwa miłość.

Chciałam się zabić, stałam nawet już na wieżowcu, padało, ale nie miałam odwagi tegi zrobić. Gdy rodzice się dowiedzieli, trzymali mnie w domu, zmusili mnie do wizyty u psychologa - nic nie pomogła, lecz pogorszyła, nie chciałam nic powiedzieć przy mamie. Czułam się jak wariatka. Straciłam zufanie znajomych, znienawidziłam ich wszystkich. Z czasem przeszło, ale ten stan, te myśli samobójcze powracają.

W domu nie jest najlepiej - alkohol, kłótnie - nie radzę sobie z tym. Sama zaczęłam pić, może nie w tak dużych ilościach, ale piję często - to jest ucieczka od wszystkiego, czuję się taka samotna, nic w życiu mi nie wychodzi, gdybym mogła, zabiłabym się, ledwo skończyłam szkołę, maturę - zrobiłam to dla jednego człowieka, któremu na tym zależało, tylko dla niego.

Czuję taką niechęć do życia, nie umiem się normalnie cieszyć, siedzę sama w pokoju i płaczę, a zarazem martwię się o innych, o ich problemy, żyję ich problemami. Czy ja jestem normalna? Koleżanka namawia mnie na psychologa, ale ja się nie odważę, z resztą czy jest on mi potrzebny? W czym może mi pomóc? Proszę o odpowiedź.

Witam!

Sądzę, że w tej sytuacji psycholog albo psychoterapeuta byłby bardzo pomocny. Ma Pani uraz do psychologów po tym, że zmuszono Panią do takiej wizyty. Uważa Pani, że wtedy to pogorszyło sytuację. Proszę jednak pomyśleć nad jedną rzeczą - tak jak spotyka Pani różnych ludzi, tak różni są psychologowie. Warto dlatego spróbować takiej pomocy i przekonać się, czy ta osoba będzie dla mnie odpowiednia.

Bardzo dobrze, że mimo tej ciężkiej i wyczerpującej sytuacji ma Pani kogoś, dla kogo chce się starać i rozwijać. Może Pani porozmawiać z tą osobą o swoich kłopotach i wspólnie poszukać ich rozwiązania. Jeśli pochodzi Pani z rodziny z problemem alkoholowym, to polecałabym terapię dla DDA. Pozwala przepracować przeżycia z przeszłości, domknąć ten okres życia i zacząć sprawnie funkcjonować w społeczeństwie. Bezpłatną pomoc znajdzie Pani w OPS-ach oraz Ośrodkach Interwencji Kryzysowej. Pracują tam specjaliści, którzy pomagają osobom z podobnymi do Pani problemami. Warto zatem skorzystać z ich pomocy i poprawić jakość swojego życia.

Pozdrawiam

Witam serdecznie,
W obliczu opisywanej przez Panią sytuacji - pomoc psychologa będzie pomocna. Mówi Pani o trudnych warunkach życia i uciążliwych zachowaniach. Warto byłoby przemyśleć dłuższą współpracę ze specjalistą w postaci psychoterapii.
Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska

Rozpoznane depresja jest rozpoznaniem lekarskim i jako takie ma prawo postawić je tylko lekarz.
Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.
Depresja polega na zaburzonych stosunkach pomiędzy neuroprzekaźnikami w mózgu i jest taka samą chorobą jak każda inna. Leczenie polega na przywróceniu prawidłowych ilości neuroprzekaźników w mózgu.