Czy jeśli nie wystąpi okres przy przyjmowaniu antykoncepcji to mogę uprawiać bezpiecznie seks?

Biorę właśnie moje pierwsze opakowanie tabletek i pierwszą tabletkę wzięłam normalnie, pierwszego dnia miesiączki, był to 7 grudnia. Miesiączka trwała normalnie - 7 dni, a już 23 grudnia czyli 17 dni od pierwszej tabletki wystąpiły plamienia brunatne, ciemnobrązowa wydzielina. Jutro biorę ostatnią 21. tabletkę i mam robić przerwę 7 dni, ale co jak plamienia nie ustaną i nie dostanę okresu? Co się dzieje? I czy podczas tej przerwy 7-dniowej bez tabletek, jeżeli nie będę miała okresu i tych plamień to mogę oprawiać seks?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jeżeli nie było znacznych odchyleń czasowych w przyjmowaniu tabletek ani innych czynników osłabiających ich działanie to nie musi Pani stosować dodatkowych metod zabezpieczenia. Zarówno w trakcie przerwy jak i przez pierwsze dni nowego blistra będzie Pani zabezpieczona.
W pierwszych miesiącach plamienia mogą występować w środku opakowania. Nie ma zatem powodu do niepokoju.
Niewystąpienie miesiączki w trakcie 7dniowej przerwy nie ma wpływu na skuteczność tabletek. Niezależnie od wystąpienia miesiączki oraz czasu jej trwania, proszę przyjąć kolejną tabletkę w przewidywanym dniu. Przerwa nie może trwać dłużej niż 7 dni.
Pozdrawiam