Czy jest duże ryzyko przeniesienia wścieklizny ze śliną?

Witam, syn przebiegł obok obcego psa i machając ręką dotknął języka tego psa, ok. minutę później przetarł sobie tą ręką oko. Czy mając ślinę na ręku, w takiej sytuacji istnieje ryzyko zarażenia wścieklizną? Nie mam możliwości obserwacji tego psa. Czy powinienem zgłosić się z synem do lekarza?
MĘŻCZYZNA, 40 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wydaje się, że gdy dziecko dotknęło dłonią języka zwierzęcia, a następnie lekko przetarło oko, to raczej ryzyko przeniesienia wścieklizny jest niewielkie. Wścieklizna jest bardzo niebezpieczną dla człowieka chorobą i niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji. Jednak jej drogi przenoszenia są inne. Wścieklizna przenosi się głównie przez bezpośrednie ugryzienie lub głębokie zadrapanie, a nie przez kontakt śliny z powierzchnią skóry.

Jednakże, jeśli ślina psa miała kontakt z otwartą raną lub błoną śluzową (np. w oku), teoretycznie istnieje niewielkie ryzyko zakażenia. Z tego też względu należało w tej sytuacji oko przemyć czystą wodą. Ponadto dla pełnej pewności, warto skonsultować się z lekarzem, który oceni sytuację i zdecyduje, czy potrzebne są dalsze działania. Jeśli pies nie jest dostępny do obserwacji, lekarz może rozważyć profilaktykę przeciwwściekliznową. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem rodzinnym albo pediatrą. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/schemat-pokazujacy-znaczenie-laczenia-dwoch-metod-uodparniania-w-leczeniu-wscieklizny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.