Czy jest jakakolwiek szansa na dodatnie FHR?

Kobieta, lat 30. W szpitalu ns podstawie badania usg dopochwowego stwierdzono ciążę, której wiek oszacowano na 6hbd 1d. Z dalszego opisu badania wynika, że w świetle jamy macicy uwidoczniono pęcherzyk ciążowy z echem zarodka, crl= 3 mm - 6hbd 0 d, widoczny wyraźny pęcherzyk żółtkowy, nie uwidoczniono fhr. Wykonano takze badanie HCG gondotropina kosmówkowa: 14763 mUl/ml. Pierwszy dzień ostatniej miesiączki - 02.01.2017, cykle od 26 do 33 dni. Czy jest jakakolwiek szansa na dodatnie FHR?

Na początku szóstego tygodnia zarodek ma około 3 mm długości. W ewentualnym badaniu USG w ciąży w szóstym tygodniu powinien być już widoczny pęcherzyk ciążowy i sam zarodek, który ma około 3 mm. W 7 tygodniu ciąży ma około 6-7 mm. Powinna być też możliwa do wychwycenia akcja serca, a tętno płodu (FHR) powinno wynosić powyżej 100 uderzeń na minutę. Akcja serca płodu powinna być widoczna zawsze, gdy zarodek przekracza 5 mm (CRL) czyli około 7 tygodnia ciąży. To oznacza, że najlepiej byłoby powtórzyć badanie USG za tydzień i wtedy będzie można z dużym prawdopodobieństwem określić czynność pracy serca płodu (czy takowa istnieje i jaka jest).