Czy jest możliwa kontynuacja leczenia w Przychodni Matki i Dziecka po ukończeniu 18. roku życia dla kobiety w ciąży?

Witam! W październiku kończę 18 lat, a jestem w 10. tygodniu ciąży. Moje pytanie - czy mogę kontynuować leczenie u ginekologa w Przychodni Matki i Dziecka po ukończeniu 18. roku życia? Bo z tego co mi wiadomo i o czym mnie poinformowano, to do tej przychodni można chodzić tylko do 18. roku życia. A ja nie chciałabym zmieniać teraz przychodni i lekarza. Mam zaufanie do Pani ginekolog, która prowadzi moją ciążę. Mam już założoną kartę ciąży. Słyszałam, że można napisać jakiś wniosek do NFZ, abym mogła dalej tam chodzić, tylko nie wiem, w jaki sposób to napisać i co konkretnie. Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję :) Mój e-mail anetkaanetka@onet.eu

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

najlepszym rozwiązaniem byłaby rozmowa z prowadzącą Panią lekarką. Być może przyjmuje ona również w innej przychodni lub spotkała się wcześniej z podobną sytuacją i zna procedury.

W momencie ukończenia przez Panią 18. roku życia nie może Pani bowiem kontynuować leczenia, gdyż umowa szpitala z NFZ dotyczy pacjentów do 18. roku życia. W związku z tym nie są zwracane koszty wizyty dorosłego pacjenta. Oczywiście w tak szczególnej sytuacji, w jakiej Pani się znalazła, jest zrozumiałe, dlaczego chciałaby pani kontynuować prowadzenie ciązy. Sytuacja ta powinna być również zrozumiała dla NFZ.

Proponowałbym wysłać pismo z dokładnym opisem zaistniałej sytuacji, datami wizyt oraz potwierdzeniem chęci kontynuacji Pani leczenia przez prowadzącą Panią lekarkę.