Czy jest możliwość dziedziczenia chorób tarczycy?

Witam, chciałam zapytać czy jest możliwość dziedziczenia chorób tarczycy??W mojej rodzinie choroby tarczycy są na porządku dziennym. jestem zaniepokojona gdyż od kilku tyg mam uczucie "czegoś" w gardle,jestem rozdrażniona,mam częste zmiany nastrojów,problemy z koncentracja, od 3 lat nie mam okresu - Stwierdzone PCOS od 2012r. A wyniki z 01.2012 -TSH - 3,6005 z 02.2012 - TSH -2,760 i z 10.2012 - TSH - 2,7045 . Dziwki mnie tak szybki spadek wyników z 01.2012 co do 02.2012 . (czy jest on możliwy?)

Witam. Choroby tarczycy są bardzo często uwarunkowane genetycznie, a czynniki typu zmiana trybu życia, silny stres, ciąża itp. mogą uaktywniać te choroby. Częste objawy niedoczynności tarczycy, to właśnie rozdrażnienie, spadki nastrojów, zmęczenie, osłabienie, zaparcia, podwyższony cholesterol, słabe włosy, paznokcie, sucha skóra. Tarczyca jest w pewien sposób połączona z hormonami płciowymi, więc pośrednio brak okresu może wynikać z nieprawidłowej jej pracy. Norma TSH dla młodych osób wynosi w okolicach 1,0, a nie powinny przekraczać 2,5. Pani wyniki są trochę wyższe i się wahają, więc polecam wybrać się do endokrynologa. Warto, żeby wykonała Pani dodatkowe badania FT3, FT4 oraz czynnik mówiący o zapaleniu tarczycy anty TPO. Lekarza należy też poinformować o braku okresu, stwierdzonym PCOS i ewentualnych lekach, jeśli Pani zażywa. Kwestii hormonalnych nie można lekceważyć. Pozdrawiam