Czy jest prawdopodobne, że spodziewam się dziecka?

Witam, mam 23 lata. Stosowałam tabletki antykoncepcyjne przez ponad 3 lata. W październiku 2019r. odstawiłam tabletki i od tamtej pory miesiączka występowała regularnie co 27-28 dnim teraz okres mi się spóźnia już 4 dzień, Wykonałam dwa testy ciążowe, które wyszły negatywnie. Czy możliwe ze jestem w ciąży kiedy miałam stosunek przerywany 3 tygodnie temu?

Redakcja abcZdrowie

Witam, prawidłowy cykl miesiączkowy powinien trwać 25-35 dni. Zatem, choć dla Pani spóźniająca się miesiączka jest zaskoczeniem, bo dotychczas pojawiała się regularnie co 27-28 dni, to podręcznikowo może pojawić się do 36. doby. Jeśli po tym czasie nadal jej nie będzie mimo negatywnego testu ciążowego – warto odwiedzić ginekologa. Niestety ciąża nie jest jedyną dopuszczalną przyczyną braku menstruacji. Możliwe, że brak okresu spowodowany jest stresem albo przebytą infekcją, ale należy też wziąć pod uwagę ewentualną infekcję intymną lub zaburzenia hormonalne. Więcej o prawidłowej długości cyklu miesiączkowego oraz o przyczynach zaburzeń w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu. Często zbyt wysoki poziom prolaktyny lub niedostatki hormonów tarczycy prowadzą do zaburzeń, a nawet zaniku miesiączki. Również zwiększone wydzielanie hormonów męskich, testosteronu oraz insuliny mogą być przyczyną braku miesiączki przy schorzeniu PCOS (zespół policystycznych jajników). Zachęcam do lektury materiału omawiającego badania hormonów płciowych, być może będzie przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna. Co do domniemanej ciąży, to proszę pamiętać, że choć testy ciążowe można wykonać już po 14 dniach od stosunku, to najbardziej wiarygodny wynik można uzyskać, robiąc je najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Jeżeli zrobiła Pani testy po tej dacie, jest mało prawdopodobne, żeby wynik był zafałszowany. Dla pewności może Pani wykonać test beta hCG z krwi. Proszę pamiętać, że stosunek przerywany jest zawodną metodą antykoncepcji i niestety niesie za sobą duże ryzyko nieplanowanej ciąży. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.