Witam!
Zawsze jest sens walki o lepsze samopoczucie. Leków p/depresyjnych jest "mrowie" i są one o różnym profilu działania. Jednak są pewne warunki: lek musi być dobrany do konkretnej osoby, musi osiągnąć dawkę działającą, musi być odpowiednio długo stosowany. W razie potrzeby należy wzmocnić jego działanie lekami innych grup - ostrożnie, nie wolno przesadzać. Konieczna też jest odpowiednio dobrana psychoterapia! Jeżeli dalej są problemy lub leki są źle tolerowane należy rozpatrzyć inne metody leczenia: elektrowstrząsy, przezczaszkową stymulację magnetyczną, stymulację nerwu błędnego i wiele innych nawet niekonwencjonalnych metod. Wymienione metody są stosowane tylko w niektórych ośrodkach.
Życzę powodzenia
W. Łuczkowski.
Dzień dobry,
W tej sytuacji wydaje się słuszne, by lekarz zweryfikował postawione rozpoznanie, przeanalizował rodzaje stosowanych leków, ich dawki, czas terapii, skuteczność, wykluczył ewentualne inne czynniki, które mogą mieć wpływ na nieskuteczność farmakoterapii - trudna sytuacja osobista, obciążenia somatyczne itd. Wtedy można określić co należy zrobić, by Pani pomóc.
Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Na działanie leków ma wpływ bardzo wiele czynników. Każdy organizm może inaczej reagować na dany lek. Do tego działanie leków może być niekiedy znoszone np. przez inne, przyjmowane leki, czy alkohol. Bardzo ważna jest oczywiście dawka leku i jego regularne stosowanie. Niektóre objawy mogą też być efektem działań niepożądanych leku.
Ze względu na to, że czynników jest tak wiele, uważam, że najlepsze rozwiązanie to związać się z jednym lekarzem psychiatrą, który uporządkuje kwestię przyjmowanych leków. Powinien zebrać od Pani wywiad i zaproponować terapię długoterminową. Rozumiem, że obecna sytuacja może być dla Pani frustrująca, jednak zachęcam do cierpliwości.
Niezmiernie istotna jest oczywiście równolegle prowadzona terapia. Zachęcam do tego, aby zastanowiła się Pani nad tym, jaki jest cel spotkań, na które Pani chodzi, czy zmierza Pani do jego osiągnięcia, czy jest Pani z nich zadowolona? A następnie proponuję, aby porozmawiała Pani o swoich przemyśleniach ze swoim terapeutą. Może należy zmienić coś w procesie terapii? Oczywiście, nie wiem tego, dlatego zachęcam do refleksji i rozmowy z osobą, która jest na bieżąco z Pani w tym procesie.
W leczeniu depresji ważne jest skoordynowanie procesu terapii psychologicznej z farmakoterapią - jedno uzupełnia drugie. Niestety efekty wymagają czasu, ale wierzę, że osiągnie Pani sukces.
Pozdrawiam
Tomasz Krasuski
www.krasuski-psycholog.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czym się leczyć, skoro leki SSRI nie działają? – odpowiada mgr Anna Zawrzel
- Jak postępować z depresją genetyczną? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Jakie leki mogę stosować w przypadku tych zaburzeń? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Jakie leki nie powodujące senności można stosować przy nerwicy lękowej? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Obawy przed stosowaniem leków psychotropowych – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Wylew śródmózgowy i brak ochoty na seks – odpowiada Lek. Jerzy Więznowski
- Po jakim czasie zaczynają działać leki psychotropowe na depresję? – odpowiada Mgr Tomasz Wójcik
- Czy podczas brania tabletek antykoncepcyjnych jest sens zabezpieczania sie prezerwatywą? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy wenlafaksyna pomaga w leczeniu nerwicy? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Czy kofeina ma wpływ na działanie wenlafaksyny? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
artykuły
Elektrowstrząsy w psychiatrii
Różne terapie stosowane w leczeniu depresji, jak w
Depresja - leczenie farmakologiczne. Działanie i możliwe skutki uboczne leków na depresję
Leczenie farmakologiczne depresji ma na celu główn
Farmakoterapia i psychoterapia przy depresji
Depresja to niezwykle niebezpieczne zaburzenie psy