Obawy przed stosowaniem leków psychotropowych

Witam mam 18,5 roku. Dostałem od lekarza prowadzącego receptę na lek "Escitalopram Actavis" ze względu na objawy depresji, nerwicy, fobii społecznej i zaburzeń osobowości. Mam jednak duże obawy co do leków psychotropowych, zwłaszcza ich objawów ubocznych, nie wiem czego się spodziewać po tym leku, więc moje pytanie brzmi. Jakie jest ryzyko podczas jego przyjmowania ? Nadmienię jeszcze że jestem w psychoterapii od roku, i ona mi nie pomaga.

Jeśli jednak ma Pan poważne wątpliwości- warto konkretnie dopytać swojego lekarza. Będzie potrafił najpełniej wyjaśnić włączenie leku w Pana przypadku.

Warto zaufać lekarzowi prowadzącemu. Z drugiej strony jednak osobiście nie jestem za stosowaniem leków psychotropowych w zaburzeniach nastroju, zwłaszcza u tak młodych osób jak Ty. Zaburzenia nastroju mają naturę psychologiczną, więc psychoterapia jest najważniejszym czynnikiem leczącym. Dodatkowo, młody wiek nosi znamiona zmienności i przechodzenia do skrajności; wiele aspektów psychiki, osobowości jest w trakcie kształtowania się - leki mogą zaburzać te naturalne procesy.
Zastanów się ze swoim psychoterapeutą, dlaczego masz uczucie, że terapia nie działa. Określ, jakich efektów oczekujesz, i czy są realne. Terapia zaburzeń nastroju trwa tak długo, jak powstawały... Uzbrój się w cierpliwość. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę dobrych wyborów.

Witam serdecznie
Gratuluję odwagi podjęcia psychoterapii! Jeśli chodzi o przyjmowanie leków przepisanych przez psychiatrę, to zachęcam by przyjmować zapisane lekarstwa: każdy lek, ma jakieś skutki uboczne. Jednak, występują rzadko. Gdyby jednak się pojawiły - to wtedy idziemy do lekarza, po nowy lek. Czasem początkowa dawka może wywołać np. "chce mi się wymiotować, głowa mi się kręci itp." Można przeczekać 2-3 dni. Jeśli bez zmian - idziemy po nowy lek. Podobnie jak z innymi chorobami, czasem lek jest potrzeby na grypę, czasem wystarczy "wyleżeć".
Psychoterapia "działa", jeśli czuje się Pan dobrze w relacji z psychoterapeutą. Warto na bieżąco omawiać swoje samopoczucie w relacji. Dobry terapeuta jest elastyczny, jednak czasem - jak w przyjaźni, trzeba sobie dobrać kogoś innego...
Życzę dobrych myśli i owocnej terapii, by wrócił Pan do zdrowia!
Łucja Fitchman

Escitalopram nie jest lekiem psychotropowym a przeciwdepresyjnym i jest to duża różnica.
Depresja ogólnie i bardzo skrótowo mówiąc polega na zaburzeniu równowagi pomiędzy neuroprzekaźnikami w obrębie mózgu. Celem leczenia jest przywrócenie tej równowagi a do tego celu służą leki. Choroba to choroba i trzeba ją leczyć. Dokładnie tak jak w zapaleniu płuc należy zastosować antybiotyk a nie tylko metody dodatkowe, typu obniżanie temperatury.
Psychoterapia nie wyprodukuje i nie zwiększy na stałe przekaźnika w mózgu jeśli jest go za mało. Jest ważna i ma swoje należne miejsce w chorobach z kręgu psyche, ale jest metodą dodatkową o czym niestety zapominają niektórzy psychoterapeuci.
I tak jak u Pana psychoterapia sama w sobie nie daje efektu.
Leki przeciwdepresyjne stosowane zgodnie z zaleceniami lekarskimi są bezpieczne.