Czy konieczna jest nadbudowa zgryzu?

Dzień dobry. Czy podniesienie zgryzu w leczeniu ortodontycznym może pomóc w zmieszczeniu się zęba w górnym łuku? W czerwcu miałam założony aparat hyrax w celu poszerzenia górnej szczęki i zwykły aparat metalowy w dolnej szczęce. W trakcie leczenia aparat hyrax zsunął się z zębów 3 razy i konieczne było jego ponowne zakładanie. We wrześniu po całkowitym rozkręceniu śrubki w aparacie został on zdjęty i zastąpiony aparatem stałym metalowym. Według mnie aparat hyrax nie przyniósł żadnych efektów, chociaż ortodontka twierdzi, że "coś tam pomógł". Głównym problemem są u mnie stłoczenia zębów w górnym łuku, wysunięty ku górze kieł i schowana za nim dwójka. Po założeniu aparatu stałego i sprężynki między jedynką a trójką, moja jedynka koszmarnie się wykrzywiła (odchyliła się z jednej strony do przodu),jednak dwójka i kieł nadal zostały w tym samym miejscu. Ortodontka zrobiła nadbudowę zgryzu aby dwójka "wskoczyła" do łuku. Czy nadbudowa zgryzu coś tu pomoże? I czy to normalne że jedynka, która przed założeniem aparatu była prosta, aż tak się wykrzywiła? Bardzo proszę o odpowiedź, zdecydowałabym się na wizytę kontrolną u innego ortodonty, lecz w obecnej sytuacji, w moim mieście czas oczekiwania na wizytę u innych specjalistów wynosi około roku.

Szanowna Pani, bez dokładnej diagnozy bardzo ciężko skomentować przebieg procesu leczenia. Opisane przez Panią działania są typowe dla normalnego leczenia ortodontycznego. Najczęściej stłoczenia zębów w łuku są efektem zbyt wąskiej szczęki. Skoro śruba w Hyraxie została w pełni rozkręcona - musiał on poszerzyć górny łuk. Nadbudowy tymczasowo otwierające zgryz umożliwiają przerzucenie zęba znajdującego się w zgryzie krzyżowyn bez zahaczania o dolne zęby. Pozdrawiam