Czy konieczne jest leczenie dziecka po ugryzieniu przez kleszcza?

Witam. Wyciągneliśmy córce (4 lata), kleszcza i oddaliśmy do badania pod obecność boreliozy. Wynik pozytywny - kleszcz zarażony. Lekarz rodzinny twierdzi aby czekać i obserwować czy pojawi się rumień, jak się pojawi zastosować leczenie, jeśli rumienia nie będzie można dla pewności zrobić po dwóch miesiącach badanie krwi na obecność przeciwciał. W takim razie po co popularyzowanie badania kleszcza? Niby ugryzienie przez zarażonego boreliozą kleszcza nie jest równoznaczne z przeniesieniem choroby. Co w takiej sytuacji będzie lepsze, czekać na objawy, czy leczyć nie mając stu procentowej pewności że bakteria rozmnaża się w organizmie? Pozdrawiam

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Aby przenieść bakterie z przewodu pokarmowego kleszcza do krwioobiegu żywiciela musi minąć co najmniej 24 godziny (tyle trwa pasaż). Dlatego tak ważne jest oglądanie ciała tuż po spacerach. Dalsze postępowanie wygląda dokładnie jak powiedział lekarz rodzinny i myślę, że warto zastosować się do jego rady. Generalnie rutynowo raczej nie jest wskazane badanie kleszczy. Również obecność przeciwciał nie jest równoznaczne z chorowaniem na boreliozę - aby to stwierdzić muszą również wystąpić objawy kliniczne.