Czy konieczne jest ponowne noszenie stałego aparatu?

Witam, mam problem związany ze skrzywieniem zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Skrzywienie nastąpiło z mojej winy, gdyż zgubiłam aparat retencyjny po pół roku od zakończenia kurachi, miałam, że ten czas wystarczył i mogę zrezygnować z jego dalszego noszenia. Jednak po miesiącu jedynki zaczęły się cofać przez co nastąpiła duża różnica między wysuniętym dwójkami a jedynkami. Czy wystarczy, że zacznę sumiennie nosić aparat retencyjny, czy jednak w przypadku ponownego skrzywienia wymagane jest ponowne założenie aparatu stałego? z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.

Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie, jakie siły cofają jedynki, zanim znowu podejmie się starania by ustawić je w prawidłowej pozycji. Radzę skonsultować się z fizjoterapeutą specjalizującym się w technice P-DTR w celu ustalenia przyczyn takich objawów. W Warszawie może to być np Paulina Sobczak z Fizjo4life. Jeśli aparat retencyjny jest w formie przezroczystej nakładki - być może będzie można go potem użyć ponownie. Pozdrawiam