Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 7 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy konieczne jest tak częste mycie rąk?

Żona ma opryszczkę. Mamy 9 miesięczne dziecko. Żona cały czas nosi maseczkę, ściąga ją tylko do jedzenia. Gdy nie ma maseczki to po dotknięciu dłońmi czegokolwiek np. klamek, mebli itp. musi po umyciu rąk wszystko myć co wcześniej dotknęła. Ręce myje co chwilę jak tylko dotknie czegoś podejrzanego. Ma już suche, popękane dłonie od mycia. Widzę po niej że już jest trochę wyczerpana psychicznie że tyle czasu spędza na myciu rąk. Czy żona nie przesadza z higieną i jak mógłbym jej pomóc. Jestem bezradny.
MĘŻCZYZNA, 36 LAT 6 miesięcy temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tak rygorystyczna higiena nie jest uzasadniona – wirus wywołujący opryszczkę, czyli wirus HSV1 lub HSV2 jest wszędzie dookoła nas i faktycznie nietrudno się nim zarazić. Jednak to płyn surowiczy wydzielający się z pęcherzyków na wargach jest źródłem zakażenia. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka.

Dlatego w tej fazie choroby należy zachować szczególną ostrożność, to jest unikać całowania innych i nie dzielić z nikim przedmiotów użytku osobistego, ręczników, sztućców itd. Gdy pojawiają się strupki, a opryszczka wygasa, ryzyko zakażenia jest niewielkie, pod warunkiem że chory nie rozdrapuje strupków. Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytania, proszę się z nimi zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-taka-opryszczka-jest-jeszcze-aktywna-i-moze-zarazac oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jakim-stadium-rozwoju-opryszka-zaraza.

Proszę również pamiętać, że wirus opryszczki nie musi się od razu ujawniać – często najbliżsi osoby chorej są również nosicielami wirusa HSV. Wirus ten pozostaje w fazie latencji i może uaktywnić się w okresach obniżonej odporności. Stąd wiele osób nie ma świadomości, że jest nosicielem. Dlatego też uniknięcie styczności z wirusem jest trudne, nawet mimo tak rygorystycznej higieny, jaką narzuciła sobie Pańska żona.

Jeśli jest Pan zainteresowany odsyłam do artykułu, z niego dowie się Pan więcej: https://portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-wirusa-opryszczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy