Czy kontynuować branie tabletek?

Witam Biorę 2 opak tabletek anty Yaz na 28 dni. Po pierwszym dostałam okres w trakcie brania białych tabletek i trwał dobre 8 dni. Wspołzyłam w międzyczasie-stosunek przerywany. Okres trwał od 11.12.-17-18.12. Podczas ostatniego stosunku pojawila się krew - bardzo malo i tylko jeden dzień-22.12. 24.12 pojawiła się znowu śladowa ilość ciemnej krwi. Czuję się jakbym miała okres ,a krwi mało... czy kontynować branie tabletek do kolejnej wizyty u lekarza ginekologa? czy test ciazowy ma sens? zrobiłam i wyszedł negatywny.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć nie można w tym momencie wykluczyć, że te tabletki nie służą Pani, to zakłada się, iż nawet pierwsze 3-4 miesiące stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą być naznaczone działaniami niepożądanymi. Wśród najczęściej występujących w pierwszych tygodniach stosowania antykoncepcji doustnej wymienia się bóle głowy i podbrzusza, plamienia acykliczne oraz krwawienia w trakcie zażywania pigułek hormonalnych.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Takie plamienia nie oznaczają mniejszej skuteczności środka antykoncepcyjnego i powinny wkrótce ustąpić. Może Pani w tym czasie współżyć, ochrona antykoncepcyjna nie powinna być zaburzona. Niemniej, jeżeli dolegliwości nie ustąpią przy trzecim opakowaniu pigułek bądź nasilą się czy pojawią inne objawy, warto skonsultować się z ginekologiem co do zasadności stosowania tego konkretnego preparatu. Specjalista może zadecydować o zmianie tabletek antykoncepcyjnych na inne.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/cykl-przy-braniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.