Czy leczenie migreny ma wpływ na krwawienie?

Czy leki przeciwmigrenowe mogą spowodować krwawienie śródcykliczne podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej? Od paru miesięcy przyjmuję tabletki bez przerwy, po konsultacji z lekarzem, i do tej pory nie miałam problemów z plamieniem. Jednak po raz drugi, dzień-dwa po zażyciu tryptanów (Zolmiles, lek przeciwmigrenowy), pojawiło się silne krwawienie. Czy powinnam zmienić rodzaj leków przeciwmigrenowych, czy raczej nie jest to powiązane?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisany przez Panią lek przeciwmigrenowy na bazie tryptanu raczej nie powinien powodować krwawienia śródcyklicznego, nie znajduje się o tym informacji w ulotce tego preparatu.

Występujące plamienia mogą być spowodowane przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej. W takich przypadkach podany objaw jest raczej czymś normalnym i zazwyczaj nie zwiastuje zagrożeń zdrowia kobiety. Jednak taki stan powinien występować do około 6 miesięcy od początku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Może się więc okazać, że przeciwmigrenowe tryptany wpływają na przyjmowaną antykoncepcję i powodują krwawienia śródcykliczne, jednak aby uzyskać taką wiedzę, powinna Pani skonsultować swoje wątpliwości z ginekologiem.

Jeżeli chodzi o inne sytuacje wywołujące takie objawy, to należą do nich problemy z endometrium, zaburzenia hormonalne oraz owulacja.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z pytaniem innej użytkowniczki, która mierzyła się z podobnym problemem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-to-jest-krwawienie-srodcykliczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.