Czy stres może mieć wpływ na takie krwawienie?

Dzień dobry. Od dwóch lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Drovelis. Dnia 19 lutego br.wzielam pierwszą dawkę Glucophage 1000 (ze względu na IO). 23 marca byłam u ginekologa na kolejnej kontrolnej wizycie - cytologia ok, markery nowotworowe w normie, usg ok (torbiele niecałe 3 cm na jednym i drugim jajniku). W ostatnim czasie miałam dużo stresu. Dnia 26 marca (czyli 3 dni po wizycie i badaniu usg), dostałam krwawienia srodcyklicznego. Które trwa do dziś (6 dzień). Nie jest ono obfite, czasami bolesne, ale jest na pewno uciążliwe. Nie zapowiada się na to, by się skończyło (6 dzień jest tak samo obfity). W poniedziałek biorę ostatnią aktywna tabletkę z blistra. Zastanawiam się, czy stres może mieć wpływ na takie krwawienie? A może lek Glucophage? Nie wiem, czy czekać do rozpoczęcia nowego blistra i, jeśli krwawienie nie ustąpi, ponownie wybrać się do ginekologa, czy niezwłocznie umawiać kolejną wizytę? Nie chciałabym panikować, badanie usg miałam niespełna tydzień temu i wszystko było w porządku.. Poproszę o poradę.
KOBIETA, 32 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą występować krwawienia bądź plamienia śródcykliczne, które są jednym ze skutków ubocznych tej formy antykoncepcji. Na krwawienie może mieć wpływ także stres bądź przyjmowane leki oraz wiele innych czynników, jednakże podczas doustnej antykoncepcji hormonalnej niespodziewane krwawienia zazwyczaj łączy się z działaniem niepożądanym leku.

Z pewnością warto skonsultować swój stan z ginekologiem. Jeśli jednak ostatnio wykonywane badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaki-wplyw-maja-tabletki-antykoncepcyjne-na-lek-glucophage-xr,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moze-to-byc-jednak-miesiaczka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stres-i-krwawienie-po-zazyciu-11-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-w-przypadku-krwawienia-wywolanego-przez-glucophage.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.