Czy leczyć zespół depresyjno-lękowy?

Witam, od 14 lat cierpię na nerwicę lękową. Leczyłam się dorywczo lekami przepisanymi przez internistę. Ostatnio po długotrwałym stresie objawy nasiliły się - lęk przed wyjściem z domu, płaczliwość, rozdrażnienie, bezsenność, omdlenia w pracy, chęć ucieczki z pracy, poczucie beznadziei, spadek wagi o 9 kg w ciągu 3 miesięcy, chroniczne zmęczenie itp. Wrażenie, że jeszcze jeden najmniejszy stres, a już tego wszystkiego nie wytrzymam. Czwarty raz od września jestem na L4, a pracuję w gimnazjum, więc od razu rodzi się pytanie - po co komu taki nauczyciel?

Dopiero wczoraj zdecydowałam się na konsultację u psychiatry - diagnoza: zespół depresyjno-lękowy. Pani doktor zaleciła leczenie (Cloranxen rano 1 tabletka i Asertin wieczorem 1 tabletka, zaleciła terapię psychologiczną „niewracanie na razie do pracy ze względu na olbrzymi stres z nią związany”), które przewiduje na co najmniej pół roku. Wiem, że jeśli przyniosę do pracy zwolnienie od psychiatry, to nie mam tam po co wracać. Z czego wówczas utrzymam córkę, którą samotnie wychowuję? Z czego spłacę kredyt za mieszkanie? Bardzo proszę o radę - co robić?

Witam!

Warto zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Rozumiem, że bardzo obawia się Pani utraty pracy. Nie stosując się do zaleceń lekarza może Pani wpłynąć na pogorszenie się swojej efektywności i narastanie problemów w pracy. W sprawie zwolnienia lekarskiego może Pani porozmawiać ze swoim lekarzem psychiatrą i dowiedzieć się, czy mógłby to zwolnienie wystawić lekarz innej specjalizacji, np. lekarz rodzinny. Warto również porozmawiać z dyrektorem szkoły lub inną osobą decyzyjną na temat wzięcia przez Panią urlopu zdrowotnego, który przysługuje nauczycielom. Może się Pani dowiedzieć, jakie warunku musiałaby Pani spełnić, żeby skorzystać z takiej możliwości. Dobrze byłoby również spotkać się z psychoterapeutą, tak jak zalecił lekarz. Mogłaby Pani z nim także przedyskutować swoją sytuację i poszukać możliwych do zrealizowania i najlepszych dla Pani rozwiązań. Odpowiednia pomoc specjalistyczna może pomóc Pani w poradzeniu sobie z zaburzeniami. Warto też skorzystać z doświadczeń innych ludzi w podobnej do Pani sytuacji. W tym celu dobrze byłoby przejrzeć fora internetowe i poszukać informacji o innych, podobnych do Pani ludziach. Każdy człowiek ma swoje sposoby na radzenie sobie w trudnych sytuacjach, dlatego warto korzystać z pomocy innych osób, które doświadczają podobnych problemów. Może zainteresuje Panią korzystanie z pomocy grup wsparcia. Byłoby to doskonałe uzupełnienie leczenia psychiatrycznego i psychoterapii. W trudnych momentach polecam korzystanie z telefonów zaufania, gdzie uzyska Pani wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Zawsze jest rozwiązanie...

Sugerowałabym Pani, by porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu i poprosić, by to on wydał Pani niezdolność do pracy, posiłkując się zaświadczeniem od psychiatry, ze zdiagnozowaną u Pani jednostką chorobową, tym bardziej że przewlekający się
stres miał wpływ na Pani zespół symptomatyczny.

Proszę nie zwlekać i zadbać o siebie, podejmując terapię psychologiczną.

Życzę Pani powodzenia i pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com