Czy leki na depresję działają, jeżeli piję alkohol?

Witam.... Od jakiegoś czasu leczę się na depresję...biore sertagen i pregabalin sandoz mam też problem z alkoholem-lekarz o tym wie....kazał mi się zgłosić do specjalisty ale chcę jeszcze powalczyć sama wczoraj wyczytałam że zioła kopytnika mogą trochę pomóc czy mogę to ''spozywac "z tymi lekami-wizyte mam za miesiąc?proszę o odpowiedz

Witam Panią Serdecznie,

Na Pani pytanie może odpowiedzieć lekarz prowadzący Panią, który zna Panią i Pani historię-ja nie polecam.

Z mojej strony zachęcam Panią mocno do podjęcia terapii-bo niestety nie ma drogi na skróty.

Życzę Pani powodzenia i tylko pomyślności,
Irena Mielnik-Madej

Dzień dobry.

Zdecydowanie leki przeciwdepresyjne nie można łączyć z alkoholem. Wiąże się to z tym, że alkohol może znosić działanie leku, przez co ich skuteczność będzie poważnie obniżona. Do tego alkohol może wchodzić w interakcję z substancjami zawartymi w lekach co może prowadzić do pojawienia się różnych działań niepożądanych.

Należy też pamiętać, że leki same w sobie stanowią pewne obciążenie dla organizmu. Jest to konsekwencja, którą trzeba przyjąć biorąc pod uwagę korzyści płynące z ich przyjmowania. Przykładem mogą być trudności w pracy wątroby.

Chciałbym zwrócić uwagę, że dla wielu osób alkohol sam w sobie działa depresyjnie. Spożywanie go (zwłaszcza w znacznych ilościach) może pogłębiać Pani stany depresyjne.

Problemy z alkoholem i depresja mogą mieć swoje źródło w innych problemach. Zachęcam, żeby zgłosiła się pani po pomoc do psychologa. Pomoże to Pani zarówno w zakresie depresji, jak i w kontekście alkoholu.

Życzę powodzenia i pozdrawiam
Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl