Czy to normalne, że leki na depresję działają z opóźnieniem?

Witam, Mam 18 lat i od jakiś 25 dni biorę leki, które przepisał mi psychiatra na fobie społeczną i depresje (asertin oraz alpragen) mówił, że przez pierwsze dwa tygodnie mogę dziwnie się zachowywać. Ja natomiast czułam i zachowywałam się jak zwykle, dopiero od kilku dni czuję się jakby to co czułam wcześniej się nasiliło, nie raz mam uczucie kompletnej pustki w głowie ,bardzo mało śpię, brak apetytu, bóle głowy, i nasilone myśli samobójcze. Czy to normale,z e lek działa z takim opóźnieniem?

Tak, lęki mogą działać z opóźnieniem. Proszę jednak pamiętać że leki przede wszystkim działają na objawy i nie pomogą Pani w pozbyciu się źródła problemu. W tym pomoże jedynie psychoterapia, do której podjęcia namawiam. Psychoterapia daje trwałe efekty i zapobiega nawrotom (leki nie dają tej pewności). Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Reakcja na leki jest bardzo indywidualna.
Jeśli wymienione przez Panią objawy będą nadal Panią niepokoić, to wskazana jest ponowna konsultacja z lekarzem, celem rozwiania Pani obaw.

Z mojej strony zachęcam Panią równolegle do podjęcia terapii, w ramach NFZ-tu- skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego otrzyma Pani od lekarza pierwszego kontaktu.

Życzę Pani dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej