Czy ma to związek z obecnością materiału kościotwórczego lub jej braku?

Witam. Na dniach mam mieć resekcję górnej jedynki, w której korzeń jest pęknięty i utworzył się ropień. Ceny u chirurgów są bardzo różne, wahają się od 250 zł do nawet 3000 zł. Czy ma to związek z obecnością materiału kościotwórczego lub jej braku? Czy ząb i kość po zastosowaniu cementu, a nie materiału kościotwórczego będzie goił się tak samo? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jeśli korzeń jest pęknięty podłużnie to zabieg skończy się nie powodzeniem. Istotnie zastosowanie materiału kościozastępczego i membrany (sterowana regeneracja kości) podraża znacznie zabieg. Jeśli nie stosuje się sterowanej regeneracji to kość może się nie odbudować . Miałem podobny przypadek z pęknięciem podłużnym korzenia jedynki zakończony usunięciem po roku . 1 leczone kanałowo w młodym wieku mają ciękie ściany korzenia dlatego łatwo pękają. Przed resekcją należy przełęczyć powtórnie kanał przy okazji sprawdzić czy nie ma podłużnych rys w korzeniu.

Bardzo mao jest wskazań do stosowania materiału kościozastępczego po resekcji , w większości się tego nie robi , cement MTA do zamknięcia wsteczengo kanału zęba po resekcji jest obowiązkowy , cemet ten to zupełnie co innego niż materiał kościozastępczy.