Czy mam brać wynik testu za poprawny?

Dzień dobry, tydzień temu wylądowałam w szpitalu na sorze. Byłam strasznie obolała w okolicach nerki po prawej stronie do tego stopnia że musiałam chodzić wygięta, aby nie bolało aż tak. Na sorze lekarz uznał że mam zapalny stan nerki i że możliwe że jest to odmiedmiczkowe zapalenie nerek (w wieku 4 lat już przechodziłam odmiedniczkowe zapalenie nerek). Dostałam antybiotyki. Od 6 dni spóźnia mi się miesiączka, czytałam że po takim stanie zapalnym jest możliwość braku jednej miesiączki lub opóźnienie. Jednak zrobiłam test ciążowy, który wyszedł pozytywny. Czy mam brać wynik testu za poprawny? Co powinnam robić w takiej sytuacji? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

o ile infekcja faktycznie może powodować zaburzenia cyklu, o tyle ani infekcja układu moczowego, ani antybiotykoterapia nie powinny mieć wpływu na wynik testu ciążowego.

Zakładając, że test wykonała Pani poprawnie, pamiętając, by jego wynik odczytać dokładnie po upływie czasu określonego przez producenta, to nie ma powodu, by przypuszczać, że test jest fałszywie dodatni. Takie sytuacje zdarzają się rzadko – hormon beta hCG produkowany jest niemal wyłącznie w okresie ciąży i to ten hormon wykrywa test ciążowy. Jedynie nieliczne leki, a także nowotwory mogą powodować, że test jest pozytywny mimo braku ciąży.

Proszę zapoznać się z tym materiałem, tutaj odnajdzie Pani więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego.

W tym wypadku wskazane byłoby albo powtórzenie testu, albo zrobienie testu laboratoryjnego z krwi na obecność gonadotropiny kosmówkowej. To badanie pozwoli potwierdzić (bądź wykluczyć) ciążę oraz precyzyjnie wskazać jej ewentualny wiek.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.