Czy mam kolkę jelitową po porodzie?

Witam, urodziłam pod koniec grudnia, od tego czasu mam nieregularne miesiączki (córka 10 miesięcy), w sierpniu miałam okres 19, we wrzesniu nie mialam wcale, dopiero 2 października dostałam kolejny. Jest 5 listopada i znów spóźniony już 4 dni. Na początku jak urodzilam brałam tabletki antykoncepcyjne przez 2 miesiące ale po nich krwawilam i odstawiłam. Do tego mam kłucia w brzuchu, klatce piersiowej, pod żebrami raz z jednej raz z drugiej strony, jak i pobolewanie brzucha, do tego uplawy które mają nieprzyjemny zapach. Co to może być? Mam tak juz dosc długo, z kluciami bylam i lekarza, podobno kolka jelitowa, przestalam brac leki i nadal to samo, po za tym klucia w klatce przez kolke jelitowa? Martwie sie juz co mi jest. Do lekarza ciężko się dostać przez korone..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kłucia w okolicach klatki piersiowej i jednocześnie brzucha mogą wskazywać na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale także schorzenia kardiologiczne. Trudno to wywnioskować na podstawie opisu. Być może pomocny okaże się ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-bolu-brzuch.

Wskazany byłoby wykonanie USG jamy brzusznej w celu oceny narządów wewnętrznych oraz EKG. Dodatkowo warto zrobić badania z krwi, by ocenić funkcjonalność trzustki i wątroby, gdyż kłucie po bokach brzucha może wskazywać na zaburzenia pracy tych właśnie narządów. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-laboratoryjna-chorob-watroby-i-trzustki. Kolka jelitowa czy też w ogóle dolegliwości ze strony dolnego odcinka układu pokarmowego raczej manifestują się przez ból czy kłucie w dolnej części brzucha.

Jeżeli jednak badania wykluczą podłoże somatyczne Pani dolegliwości, niewykluczona jest przyczyna psychogenna, co oznacza, że wówczas warto skonsultować się dodatkowo z psychologiem.

Z kolei upławy o nieprzyjemnym zapachu niestety wskazują na infekcję intymną – prawdopodobnie o podłożu bakteryjnym. Wymagają konsultacji ginekologicznych i wdrożenia leczenia – bez tego dolegliwości prawdopodobnie będą się nasilać. Proszę zwrócić uwagę na kolor wydzieliny – w przypadku białej, serowatej można podejrzewać kandydozę pochwy, zaś żółta lub zielonkawa wskazuje na charakter bakteryjny lub zakażenie pierwotniakiem. Leczenie będzie zależne od etiologii schorzenia.

Zachęcam do zapoznania się z naszymi artykułami, które poruszają problematykę infekcji intymnej oraz upławów: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-pochwy-przyczyny-i-objawy-leczenie oraz w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/uplawy-z-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.